Потребителската инфлация в Китай се e забавила за четвърти пореден месец през декември, създавайки пречка пред желанието на правителството да потуши дефлацията и да съживи търсенето чрез икономически стимули, предаде Bloomberg.
През декември индексът на потребителските цени се е повишил с 0,1% на годишна база, което съответства на прогнозата на икономисти, анкетирани от Bloomberg. Фабричната дефлация се е удължила до 27-и пореден месец, сочат данни на Националното статистическо бюро от четвъртък.
Запазването на дефлационния натиск в Поднебесната империя рязко контрастира на други големи икономики. Притесненията на Пекин са, че затвърдилият се цикъл на понижение на цените заплашва да ограничи разходите на домакинствата за по-дълго време и да навреди на корпоративните приходи дотолкова, че да задуши инвестициите и да доведе до по-нататъшно намаляване на заплатите и съкращения.
Като по-обнадеждаващ знак за управляващите основният индекс на потребителските цени - който изключва волатилните цени на храните и горивата - се е повишил за трети месец до 0,4% на годишна база, достигайки най-високото си равнище от юли насам.
За цялата 2024 г. потребителските цени в азиатската страна са нараснали само с 0,2% спрямо 2023 г., което е доста под ръста от 1,1%, прогнозиран от икономистите.
Миналия месец китайските лидери, ръководени от президента Си Дзинпин, обявиха повишаването на потреблението и вътрешното търсене за основен приоритет през тази година. Те се ангажираха да използват повече публични заеми и разходи, както и облекчаване на паричната политика, за да стимулират растежа през 2025 г.