fallback

Икономиката на България през 2025 г. – слаб растеж на фона на глобална несигурност

Пълноправното членство в Шенген обещава да отключи малко икономически потенциал, посочват икономисти

19:35 | 06.01.25 г.

Перспективите за растеж на българската икономика през 2025 година са слаби. Икономиката вероятно ще продължи с умереното възстановяване в несигурна икономическа среда и промени както на глобалната икономика, така и на европейската. На този фон в страната ни се очаква забавяне на икономическото развитие, предизвикателства пред външните инвестиции, но и надежди за преодоляване на политическата криза и откриване на пътя към еврозоната, което ще подобри перспективите пред икономиката. Това коментираха експерти в анкетата на Bloomberg TV Bulgaria „Какви са очакванията за икономиката на България през 2025“.

Никола Янков, управляващ партньор в „Експат Кепитал“

„Икономиката на България е свързана с икономиката на Европейския съюз. За съжаление, в Европа се наблюдава спад на индустриалното производство и експорта. Очаквам забавяне на икономиката на ЕС и еврозоната. Големи държави като Германия наблюдават това като тенденция. С очакваната търговска война между САЩ и ЕС с инаугурацията на Доналд Тръмп нещата няма да станат по-добре, защото ще бъдат ударени европейските износители за САЩ. Българските производители, които снабдяват своите партньори в Европа, ще видят намаляване на оборотите си и стагнация на поръчките. Перспективите за растеж на българската икономика са слаби през 2025 г.“

Юлиян Войнов, икономист

„2025 г. ще бъде доста предизвикателна най-вече заради това, че глобалните процеси в икономиката и света ще се диктуват от икономическата и външната политика на президента Тръмп. Отсега се вижда, че страните предварително започват да се съобразяват със заявената от него политика... Ще видим и намаляване на икономическия ръст в Европа и в световен мащаб с изключение на САЩ, където политиките на Тръмп ще доведат до повишена инвестиционна активност, подпомагайки икономическия растеж... Някои държави в ЕС свалиха своите очаквания за 2025 г. – Германия очаква доста по-слаб растеж, както и Франция. Така че при всички случаи тези процеси на глобално ниво ще имат отражение върху България. Имайки предвид, че основните търговски партньори на България са страните от еврозоната, това неминуемо ще се отрази и върху нашата икономика и икономическо развитие. Виждаме, че чуждите инвестиции у нас значително намаляват, изнасят се инвеститори и от тази гледна точка не очаквам прогнозата на Министерството на финансите за икономически растеж от 2,8% да се сбъдне. Очаквам сравнително по-нисък ръст от порядъка на 2,5%, въпреки че започвам да мисля, че това е оптимистична прогноза и най-вероятно ще видим растеж под този.“

Доц. д-р Щерьо Ножаров, главен секретар на УНСС по бюджет и финанси и икономически съветник в БСК

„През 2025 г. българската икономика вероятно ще продължи с умереното възстановяване в несигурна икономическа среда, в среда, в която има сериозни структурни промени, както на глобалната икономика, така и на европейската. Това, което ще натиска надолу икономиката, е ниският иновационен потенциал на икономиката и неефективните усилия за промяна на институционалната среда. Нашата икономика има и доста енергоемки отрасли и такива, свързани с вериги на доставки, касаещи средно и нискотехнологични дейности. Всичко това ще потиска растежа на българската икономика. Повечето държави ефективно се възползват от плановете си за възстановяване и развитие – Румъния, Хърватия. България ще напредне спрямо себе си, но ще изостане леко спрямо тези държави... Българската икономика най-вероятно ще нарасне с 2,8-2,9%, инфлацията ще бъде около 2,4%, дефицитът – около 3%, а безработицата ще остане ниска, на ниво от около 4%. Нетният износ ще продължи да се влошава. Дори и износът да се покачва спрямо предни години, то вносът още повече ще се покачва, така че България ще продължи да влошава тази позиция.“

Адриан Николов, Институт за пазарна икономика

„Повечето прогнози сочат за умерен растеж от 2,5-3%. Могат да бъдат идентифицирани няколко големи риска. Единият е продължаващата политическа нестабилност, тъй като видяхме, че депутатите излъчиха председател на парламента, но това не гарантира способността им да излъчат правителство със силно парламентарно мнозинство и дори приемането на законодателство, което е свързано с парите от Плана за възстановяване и устойчивост.

Другият голям риск е по международна линия. Виждаме негативна икономическа динамика при сериозните партньори на страната.

От друга страна голямото положително развитие е приемането на България в Шенгенското пространство пълноправно, което обещава да отключи малко икономически потенциал, но ще видим дали това ще бъде допълнено и с членство в еврозоната в момента.“

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:35 | 06.01.25 г.
fallback
Още от Икономика и макроданни виж още