fallback

Китай увеличава финансирането от свръхдълги държавни ​​облигации в подкрепа на растежа

Пекин ще финансира две програми - за субсидиране на дълготрайни стоки за потребители и за подобрения на оборудването на бизнеса

10:30 | 03.01.25 г.

Китай рязко ще увеличи финансирането от свръхдълги съкровищни ​​облигации през 2025 г., за да насърчи бизнес инвестициите и инициативите за стимулиране на потребителите, съобщава в петък служител на държавното планиране, докато Пекин увеличава фискалните стимули, за да съживи икономиката.

Специални държавни облигации ще бъдат използвани за финансиране на „двете нови“ инициативи, казва Юан Да, заместник-генерален секретар на Националната комисия за развитие и реформи, цитиран от Ройтерс.

„Размерът на свръхдългите специални държавни облигационни фондове ще бъде рязко увеличен тази година, за да се засили и разшири изпълнението на двете нови инициативи“, казва Юан.

Двете нови инициативи включват програма за субсидиране на дълготрайни стоки, при която потребителите могат да заменят стари коли или уреди и да купуват нови с отстъпка, както и отделна програма, която субсидира широкомащабни подобрения на оборудването за бизнеса.

Домакинствата също така ще имат право на субсидии за закупуване на три вида цифрови продукти тази година, включително мобилни телефони, таблети, смарт часовници и гривни, казва Юан.

През декември Комисията обяви, че Пекин е разпределил изцяло всички приходи от 1 трлн. юана в свръхдълги специални съкровищни ​​облигации през 2024 г. Около 70% от приходите са за финансиране на „два големи“ проекта, а останалата част отива за новите инициативи.

Китай също така ще увеличи финансирането от специални държавни облигации и ще разшири обхвата на основните инициативи, казва Джао Чънсин, заместник-ръководител на държавния плановик, на същата пресконференция.

Правителството предварително е одобрило проекти за 2025 г. на стойност 100 млрд. юана по основните си програми, посочва той.

Основните програми се отнасят до проекти като изграждане на железопътни линии, летища и земеделски земи и на капацитет за сигурност в ключови области, според официални документи.

Втората по големина икономика в света изпитва затруднения през последните няколко години поради тежката имотна криза, високия дълг на местните правителства и слабото потребителско търсене. Износът, една от малкото положителни страни, може да се сблъска с още мита от САЩ при второто управление на Доналд Тръмп.

Ройтерс съобщи миналия месец, че властите са се съгласили да издадат специални съкровищни ​​облигации на стойност 3 трлн. юана през 2025 г., което би било най-голямата емисия в историята. Агенцията посочва също така, че китайските лидери са се съгласили да увеличат бюджетния дефицит до 4% от брутния вътрешен продукт (БВП) през 2025 г., най-високата му стойност в историята, като същевременно поддържат цел за икономически растеж от около 5%.

В коментар на целта за икономически растеж до 2025 г. Юан казва, че Китай ще балансира нуждите си заедно със средносрочните и дългосрочните планове. „Ние сме напълно уверени, че ще стимулираме продължаващото икономическо възстановяване през тази година“, посочва той, като допълва, че Китай има достатъчно политическо пространство, за да подкрепи растежа през тази година.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:27 | 03.01.25 г.
fallback
Още от Икономика и макроданни виж още