fallback

Как политиците си представят, че ще поправят Германия?

Икономисти критикуват идеите на партиите, като особено ожесточени са коментарите срещу намерението на консерваторите да намаляват данъците

07:32 | 19.12.24 г. 12
Автор - снимка
Редактор

Предизборната кампания в Германия се превръща в яростен идеологически сблъсък на коренно различни икономически визии.

Тъй като германците са все по-притеснени заради болната икономика на страната, която се свива за втора поредна година, въпросът как да се възобнови растежът се очертава да бъде най-спешният и спорен преди вота, насрочен за 25 февруари 2025 г., пише Politico.

„Страната губи конкурентоспособност“, коментира лидерът на консерваторите Фридрих Мерц по време на представянето на предизборната програма на неговия алианс. „Имаме нужда от стабилно правителство, което е в състояние да предприеме действия“, добави той.

Тъй като мащабните съкращения в германската индустрия започват да „хапят“ и емблематични компании като Volkswagen заплашват със затваряне на заводи, вътрешните проблеми - не войната в Украйна или ролята на Германия в Европа, доминират в кампанията.

Въпросът, който най-много вълнува германците преди изборите, е икономиката, според скорошно проучване на обществената телевизия. На второ място германските граждани поставят миграцията. Войната на Русия срещу Украйна е четвърта в списъка.

Всички партии обещават да възстановят славните дни на германския индустриален растеж, но имат рязко противоположни визии как да го направят.

Странно различни планове

Мерц, който ръководи дясноцентристкия Християндемократически съюз (ХДС) и е в отлична позиция да стане следващият канцлер на страната, предлага значително по-ниски данъци върху доходите, както и намаляване на ставката на корпоративния данък до максимум 25%.

Той също така иска да намали социалните помощи, които според него възпират хората да работят, както и да облекчи регулациите. Според него тези промени ще насърчат частните инвестиции, които ще помогнат за стимулиране на икономиката.

Фискално консервативната Свободна демократическа партия (FDP) има подобна политическа рецепта, като предлага намаляване на данъците за повечето хора, както и за компаниите. Партията също така иска да сложи край на субсидиите за възобновяема енергия, като същевременно съживи атомните електроцентрали в страната.

Настоящият германски канцлер Олаф Шолц и неговата лявоцентристка Социалдемократическа партия (SPD), от друга страна, настояват за големи публични инвестиции, за да насърчат растежа на индустрията. Във вторник Шолц предложи инвестиционен фонд от 100 млрд. евро, наподобяващ Закона за намаляване на инфлацията в САЩ, и обеща да увеличи минималната заплата до 15 евро на час от 12 евро.

SPD призовава и за облекчаване на данъците за повечето работещи хора и увеличаване на налозите за богатите. Партията предлага и премия „Произведено в Германия“, която субсидира инвестициите на компаниите в оборудване чрез възстановяване на пряк данък от 10 процента от покупната цена.

Зелените предлагат „германски фонд“, който да финансира инвестиции в инфраструктурата на страната и да намали данъка върху електроенергията до европейския минимум. Фондът, според програмата на партията, ще „гарантира на по-младото поколение модерна, функционираща и неутрална по отношение на климата страна и конкурентна икономика, вместо да ги оставя с отложени тежести и порутена инфраструктура“.

Ще проработи ли нещо от това?

Икономистите повдигат въпроси относно това дали плановете са достатъчно амбициозни, за да се справят със структурните проблеми, от които страда икономиката на Германия - високите разходи за енергия, които удрят енергоемката промишленост, и сривът на свободната търговия, която е в основата на експортно ориентираната икономика на страната.

Отделно стои въпросът как точно да се плати сметката за това.

И социалдемократите, и Зелените, искат да отприщят публичните инвестиции чрез реформиране на дълговата спирачка на страната. Мярката ограничава структурния бюджетен дефицит до 0,35 процента от брутния вътрешен продукт, освен в извънредни ситуации.

Консерваторите, от друга страна, искат да се придържат към възприетите правила и твърдят в партийния си манифест, че „днешните дългове са утрешните увеличения на данъците“.

Германски икономисти критикуваха плановете на партиите – според експерти политиците обещават повече, отколкото могат да изпълнят. Идеите за намаляването на данъците на Мерц са подложени на най-ожесточена критика.

Икономистите и опонентите на Мерц изчисляват, че предложените от консерваторите намаления на данъците ще отрежат до 100 млрд. евро годишно от приходите в хазната. Мнозина казват, че икономическият растеж няма да бъде достатъчно стабилен, за да компенсира загубените приходи, както твърди Мерц.

Мерц обаче твърди, че „решаващият фактор е да се възстанови желанието на Германия да се представя добре и икономиката ѝ да расте“. Тогава, обяснява той, проблемите с финансирането ще изглеждат „в съвсем различна светлина".

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 00:38 | 19.12.24 г.
fallback
Още от Икономика и макроданни виж още