Очакванията на германския бизнес се влошават през декември, подчертавайки предизвикателствата пред водещата икономика в Европа, която ще бъде изправена пред предсрочни парламентарни избори и смяна на властта в началото на следващата година, предава Bloomberg.
Показателят за очакванията на института Ifo се понижава от 87 пункта до 84,4 пункта. Икономистите, анкетирани от Bloomberg, прогнозираха леко повишение и никой от тях не очакваше отстъпление от такъв мащаб. Измерителят на текущите условия нараства, с което общият индекс достига 84,7 пункта от 85,6 пункта преди месец.
„Тази слабост на германската икономика се превръща в хронична“, заяви президентът на Ifo Клеменс Фюст в интервю за Bloomberg. „Тя е в застой от дълго време, така че следващото правителство трябва да даде приоритет на икономическия растеж“, посочи той.
Най-голямата икономика в Европа е напът да се свие за втора поредна година през 2024 г., въпреки че Бундесбанк смята, че през 2025 г. ще се наблюдава постепенно възстановяване. Рисковете пред тази прогноза обаче са много - от политическите сътресения у дома и във Франция до търговските мита, с които заплашва новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп.
Голяма част от проблемите на страната са структурни, което намалява шансовете за бърз обрат. Производителите на автомобили отдавна изостават пред китайската конкуренция, енергоемките отрасли се задъхват от високи разходи, а по-малките предприятия, които са гръбнакът на икономиката, потъват в бюрокрация.
Надеждите са, че изборите през февруари ще донесат известно облекчение. Вероятният следващ канцлер, Фридрих Мерц, води предизборна кампания с либерална платформа, благоприятстваща бизнеса, която обещава по-малко регулации и по-ниски данъци. Той също така изразява готовност за увеличаване на публичните инвестиции, за да се положат основите на бъдеща експанзия.
При положение че десетки хиляди работни места са изложени на риск, промяната е спешна. Миналата седмица председателят на Бундесбанк Йоахим Нагел предупреди, че пазарът на труда, досегашен стълб на силата, „реагира забележимо“ на продължителната икономическа слабост. През последните две години безработицата се покачва непрекъснато, като през ноември тя достигна 6,1%.