fallback

Германски пенсионери намират евтино убежище в недружелюбната към мигранти Унгария на Орбан

Някои германски емигранти са привлечени от антимигрантската позиция на унгарския премиер

15:41 | 15.12.24 г.

Андре Иван и съпругата му се установили в село в Унгария от Източна Германия преди няколко месеца поради високите данъци и усещането, че имиграцията ги е превърнала в „граждани втора ръка“, пише Ройтерс.

55-годишният Иван купил терен през 1998 г. в Солосгьорок близо до езерото Балатон, някога любимо място за срещи на германци от източната и западната част по времето на комунизма, със смътни планове да се пенсионира там. Но неотдавнашните политически и социални промени в Германия ускорили решението му за преместване, разказва той.

Хиляди германци, предимно пенсионери, са се установили в Унгария през последните години, привлечени от евтините жилища и ниски разходи за живот. Но за някои хора има още един притегателен фактор, казват самите емигранти и политолози – твъдролинейната антиимигрантска реторика на десния премиер Виктор Орбан, широко споделяна в групи в социалните мрежи и посветена на емиграцията.

„С въведените политики... при нашествието на бежанци през 2015 г. по времето на Ангела Меркел виждахме, че положението ставаше все по-лошо с всяка изминала година“, казва Иван, който работи като строителен бригадир.

„Създава се известно усещане, че сме граждани втора ръка, съществуваме, само за да работим и да плащаме“, допълва той.

Бившият канцлер Ангела Меркел отвори границите на Германия през 2015 г. за над един милион мигранти, много от които сирийци, бягащи от войната и бедността. Това ѝ спечели одобрение в чужбина, но се оказа противоречиво у дома и подкопа част от политическия ѝ капитал.

Говоренето на Иван е в унисон с това на крайнодесни инфлуенсъри и крайнодясната партия „Алтернатива за Германия“, която постигна редица изборни успехи, особено в по-бедния, не толкова разнообразен изток с твърдението ѝ, че Германия е обременена от имигранти и вече не може да контролира положението.

Германското правителство заяви, че мигрантите са жизненоважни за работната ръка и икономиката, въпреки че обеща да възприеме по-твърда линия към нелегалните имигранти.

Възприятия, отчаяние

През 2022 г. има около 22 100 германци, живеещи в Унгария. Броят на пристигналите германци в страната достигна връх през 2021 г., когато са дошли 4036 души, сочат унгарски официални данни. Около половината са на възраст над 60 години.

„За тях Унгария е безопасна страна“, казва Моника Варади, социолог в унгарския Център за икономически и регионални изследвания, който проучва новопристигналите. „Те могат да живеят тук относително евтино, да намерят жилище и казват, че няма мигранти... Възприемат положението в Германия като криза“, допълва тя.

Новопристигналите германци в Унгария са значително по-малко от стотиците хиляди унгарци, които заминават в обратна посока, за да учат или работят в икономическия двигател на Европа и не се отчита увеличение на общата емиграция от Германия.

Няма данни, че Унгария е по-безопасна от Германия  престъпността е сравнима, а допитвания показват, че Унгария далеч не е по-щастливо място, тя споделя с Германия едно от най-ниските нива на удовлетвореност от живота в Европа.

По-възрастните хора често се местят на по-топли места, където пенсиите им стигат за повече.

Но особеният имидж на Унгария, насърчаван от правителството ѝ и разпространяван от крайнодесните медии в Европа, на страна, която се противопоставя на западноевропейския проимигрантски либерализъм, може би е допълнителен притегателен фактор, казва антропологът Кристоф Зомбати от Хумболтовия университет в Берлин.

Проправителствените медии смятат пристигането на германски емигранти за доказателство за успеха на Унгария, допълва той.

„Съществуват множество сили, които привличат хора в Унгария или ги отблъскват от Германия, и сред тези сили хората споменават, че не харесват имиграционните политики в Германия“, отбелязва антропологът. Пандемията, войната и забавянето на икономиката са засилили усещането на хората за несигурност, увеличавайки желанието им да избягат към въображаема безопасност, отбелязва Николас Леле от германския антирасистки мозъчен тръст фондация „Антонио Амадеу“.

Юрген Вихерт от източногерманските Рудни планини се установил в Унгария през август в градчето Гиенесди на езерото Балатон. Той искал да остане достатъчно близо до Германия, за да стига до там с кола.

Вихерт симпатизира на консервативните политики на Орбан и се радва на победата на Доналд Тръмп на изборите в САЩ.

„Гледам много критично на развитията в Германия. Смятам, че много хора все още живеят твърде добре. И едва когато икономиката пропадне още, когато положението на средната класа отново се влоши, тогава може би ще се стигне до преосмисляне и също така може да има промяна като тази в Америка сега“, отбелязва той

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:41 | 15.12.24 г.
fallback
Още от Икономика и макроданни виж още