Усиленото наемане на хора от въоръжените сили и отбранителната промишленост, както и емиграцията, извлича работници от гражданските предприятия в Русия, което намалява безработицата до рекордно ниско ниво от 2,3%, показват данни на статистическата служба „Росстат“.
Огромното увеличение на разходите за отбрана помогна на Русия да се противопостави на ранните прогнози за катастрофален икономически крах през 2022 г., като тогава отбеляза съвсем малко свиване, пише Ройтерс.
Икономиката се възстанови през 2023 г., но недостигът на работна ръка, основните лихви на ниво от 21% и високата инфлацията предизвикват пукнатини.
Президентът Владимир Путин отбелязва недостига на работна ръка като основен икономически проблем и определя повишаването на индекса на производителността на Русия като една от ключовите му цели за национално развитие. Русия се опитва да насърчи жените и да раждат повече деца.
В Свердловск, където се намират много заводи от отбранителния сектор, има 54 912 свободни работни места в началото на октомвро спрямо 8762 безработни, показват данни на регионалния отдел на труда.
Руската компания за набиране на персонал Superjob посочва, че свободните работни места в Русия са се увеличили 1,7 пъти за две години и 2,5 пъти в промишлеността, а според централната банка 73% от руските бизнеси изпитват недостиг на персонал.
„Гладът за кадри“ се е превърнал в универсално явление, което обхваща практически всички части на икономическата система“, казва в доклад Ростислав Капелюшников, заместник-директор на Центъра за изследване на труда към Висшето училище по икономика (ВУИ) в Москва.
От Ройтерс са провели интервюта с повече от десет компании, работници, специалисти по набиране на персонал и икономисти за най-различни отрасли, като строителство, селско стопанство и ИТ. Основният извод е, че работниците са малко, а перспективите пред намирането на нови кадри са мрачни.
Липса на мъже
Ниската раждаемост в Русия от години предизвиква главоболия заради недостига на работна ръка в страната, но започването на определяната от Москва като „специална военна операция“ война в Украйна доведе до присъединяването на десетки хиляди потенциални работници към армията и емиграцията на много други. В същото време секторът на отбраната започна бързо да наема служители.
„Имал си един почти полумъртъв завод, произвеждащ амортисьорни пружини за някои отбранителни заводи, за танкове, протаквайки мизерното си съществуване. А сега върху него се изсипват поръчки – нужни са много пружини“, казва човек от промишлено предприятие, пожелал да говори анонимно пред агенцията.
Друг човек, работещ в гражданско предприятие, казва, че много хора си намират работа за сглобяване на дронове в специалната икономическа зона „Алабуга“ в област Татарстан. „Заплатата там е в пъти по-висока“, казва той. „Един приятел, който е работил там, каза, че дори не може да си харчи парите, защото работи постоянно“, посочва интервюираният.
Поръчките в отбраната не могат да останат неизпълнени и търсенето на персонал ще се забави само когато поръчките се забавят, коментира Андрей Гартунг, ръководител на завод за коване и пресоване в Челябинск.
Не се очаква обаче скоро да има съкращения. Бившият президент Дмитрий Медведев, който сега е ръководител на Съвета по сигурността, обеща на работниците „много работа“ по време на посещението си в производителя на танкове „УралВагонЗавод“ миналата седмица.
Наталия Зубаревич, професор в Московския държавен университет, казва, че за гражданските индустрии е трудно да се конкурират. „В отбранителните индустрии няма ограничения – те получиха огромно финансиране, така че могат да повишават заплатите и да привличат работници“, пояснява тя.
В Свердловск тези, които се записват да участват във войната в Украйна, получават еднократен бонус от 2,1 млн. рубли (18 560 долара), което е почти 25 пъти повече от средната месечна заплата в Русия.
Представител на местна агенция за набиране на персонал казва, че клиентите ѝ са загубили работници на фронта. „Те казват: преди при мен работеха 100 души, а сега няма мъже.“