Европа може да загуби инвестиции и работни места в промишлеността за сметка на страни като САЩ, ако регионът не намали бюрокрацията и енергийните разходи, заяви главният изпълнителен директор на ABB Ltd. Мортен Виерод, цитиран от Bloomberg.
Промишлените производители са принудени да плащат по-високи цени за електрическа енергия в Европа, отколкото в САЩ и Китай, където освен това общата регулаторна среда е по-благоприятна, заяви ръководителят на швейцарската инженерна компания в интервю в Лондон.
„Разходите за енергоемки промишлени отрасли като химическия, производството на стомана и цимент са предизвикателство и инвестициите ще отидат другаде, а не в Европа, ако това положение се запази“, заяви Виерод. То може да натежи върху създаването на работни места в региона, „което е явно притеснение“, допълни той.
Виерод изказва своите притеснения след поредица от лоши новини от европейски промишлени компании през последните седмици. Подразделението за производство на стомана на Thyssenkrupp съобщи в понеделник, че планира да намали работната си сила с около 40% през това десетилетие, за да стане по-конкурентоспособно. Компании като Robert Bosch и Volkswagen също съкращават работни места и намаляват разходи, за да се справят с анемичния растеж и силната конкуренция от китайските промишлени производители.
ABB беше сред първите поддръжници на Northvolt, шведския производител на батерии за електромобили, който поиска защита от фалит в САЩ миналата седмица, помрачавайки стремежа на Европа да стане голям доставчик на електромобили. Швейцарската компания притежава под 1% от Northvolt и няма планове да подкрепи компанията с допълнително финансиране, заяви Виерод.
САЩ, Китай
Въпреки проблемите на Northvolt и други производствени компании Европа „не трябва да се отказва“ и да напуска тези промишлени отрасли на бъдещето за сметка на САЩ и Китай, счита Виерод. Регионът се нуждае от още данъчни стимули за енергийни проекти, заяви той и допълни, че трябва да бъдат взети предвид препоръките в неотдавнашния доклад за конкурентоспособността на ЕС от бившия председател на Европейската централна банка Марио Драги. Те включваха големи инвестиции в технологии.
Междувременно базираната в Цюрих ABB инвестира повече на пазари като Китай и Индия, където според Виерод големите разходи за инфраструктура стимулират растежа.
Компанията може да пренасочи по-голяма част от европейското си производство към САЩ. Тя вече произвежда у дома около три четвърти от това, което продава в САЩ, за да противодейства на възможните мита от новата администрация начело с избрания за президент Доналд Тръмп.
Компанията, която произвежда продукти като оборудване за електрификация и роботизация, иска да наеме още хора в САЩ, но има затруднения с намирането на квалифицирана работна ръка, коментира главният изпълнителен директор. Поради очакванията за по-затегнати имиграционни политики ABB инвестира усилено в автоматизация на заводското производство там, за да замени относително скъпите местни работници с роботи, отбеляза Виерод.
Компанията се пренасочва от внимание върху рентабилността към усилия за растеж, включително чрез придобивания, и е отворена за придобиване на компании, които засилват основния бизнес на ABB, коментира главният изпълнителен директор.
Той посочи центровете за данни като привлекателен сектор за растеж и допълни, че сливанията и придобиванията там ще бъдат съсредоточени върху компании, които добавят стойност за „белите пространства“ в тези центрове, където се помещава IT оборудване като сървъри.
„Имаме счетоводен баланс, който ни позволява да пристъпим към сливания и придобивания, ако намерим добри цели“, каза Виерод. Наличностите от ликвидни средства на ABB възлизат на около 1,5 млрд. долара на година за придобиване на по-малки конкуренти, но компанията има възможност да постигне „много повече от това, ако открие по-голяма подходяща цел", изтъкна Виерод.