Един на всеки седем търговци на дребно в Германия се страхува от колапс, тъй като домакинствата в най-голямата икономика в Европа ограничават разходите, съобщава Telegraph.
Делът на компаниите в сектора на търговията на дребно в Германия, които се притесняват, че ще бъдат принудени да затворят, расте през октомври от 10,3% преди година до 13,8%. Това е най-големият дял на компаниите, които смятат, че са заплашени от колапс, сред индустриите в страната, изчислява Института за икономически изследвания (Ifo).
Анализът и констатациите му представляват поредният предупредителен знак за германската икономика, която се сблъсква с анемичен растеж и мащабни политически сътресения след решението на канцлера Олаф Шолц да освободи финансовия си министър и последвалото разпадане на трипартийната коалиция миналата седмица.
Правителството е изправено пред вот на недоверие на 16 декември, на който се очаква Шолц да загуби, което автоматично означава избори през февруари.
Делът на германските компании, които „силно се страхуват за икономическото си оцеляване“, скочи от 6,8% миналата година до 7,3% през октомври, тъй като паричният поток пресъхва на фона на спада при поръчките, изтъква Ifo.
Институтът посочва, че „продължаващото нежелание на домакинствата да харчат“ удря продажбите, точно когато компаниите се сблъскват с по-високите разходи за работна ръка и енергия, както и с нарастващата международна конкуренция.
Делът на фирмите, които съобщават за сериозни икономически проблеми в производствения сектор, скочи от 6,4% преди година до 8,6%.