Годишният темп на инфлация в България изненадващо се ускорява през октомври както на годишна, така и на месечна база, сочат данните на Националния статистически институт (НСИ), публикувани днес.
В сравнение със същия месец на миналата година темпът на инфлация се ускорява до 1,8%. За сравнение, през септември беше отчетена годишна инфлация от 1,2 на сто, след като трайно се забавяше през последните месеци.
На месечна база се наблюдава инфлация от 1,1% през октомври, след като месец по-рано бе отчетена дефлация от 1%.
Инфлацията от началото на годината е 1,2%, след като през септември бе символична на ниво от 0,1%. В същото време средногодишната инфлация за периода ноември 2023 - октомври 2024 г. спрямо периода ноември 2022 - октомври 2023 г. е по-изразена – 2,9%.
Инфлацията беше единственият критерий, който България не успя да покрие, за да отговори на условията за присъединяване към еврозоната, отчете двугодишният Конвергентен доклад на Европейската централна банка през юли. Очакванията на служебния финансов министър бяха страната да изпълни това условие в края на ноември или най-късно през декември. Рязкото ускорение през октомври обаче може да намали вероятността това да се случи през последните два месеца на годината.
Най-голямо повишение на потребителските цени през октомври спрямо септември се наблюдава в сектора на развлеченията и културата (8,6%), облеклото и обувките (8,2%), образованието (1,8%) и други. Понижение в цените се отчита в един-единствен сектор, и то минимално - в транспорта е отчетен спад от 0,3%. Без промяна остават цените на стоките и услугите в жилищното обзавеждане, стоките и услугите за домакинството и за обичайното поддържане на дома.
Според Хармонизирания индекс на потребителските цени (ХИПЦ), изчислен според хармонизирана за Европейския съюз методология, през октомври месечната инфлация е 0,6%, а годишната е 2,0%.
Според индекса на цените за малката кошница през октомври цените на стоките и услугите се увеличават с 0,6% на месечна база и с 1,2% от началото на годината. Цените на услугите за най-нискодоходните 20% от домакинствата са нараснали с 1,4% спрямо септември, на хранителните стоки – с 1,2%, докато тези на нехранителните стоки са се понижили с 0,1%.