Броят на молбите за обезщетение при безработица в САЩ, подадени миналата седмица, падна до най-ниското си ниво от май, подчертавайки, че търсенето на нови служители остава стабилно на фона на скорошните урагани и работнически стачки, съобщава Bloomberg.
Подадените за първи път заявления намаляват с 4000 броя до 217 000 броя през седмицата, приключила на 9 ноември. Това е по-малко от очакваните от анализатори 220 000 молби.
Данните напоследък са още по-волатилни от обикновено, след като югоизточните щати се възстановиха от щетите, нанесени от ураганните ветрове, а работниците на Boeing Co. прекратиха продължилата седмица стачка.
Нивото на последните молби изостава от средното за последните две години.
Четириседмичната пълзяща средна при новите заявления – показател, който помага за изглаждане на волатлиността – спада до 221 000 броя, показват данни на Министерството на труда на САЩ. Това е най-ниското ниво от май насам.
Представителите на Федералния резерв на САЩ понижиха лихвените проценти миналата седмица с четвърт процентен пункт, в опит да запазят силата на пазара на труда.
Броят на хората, които продължават да получават помощ при безработица, пада до 1,87 млн. души през седмицата, приключила на 2 ноември.
Калифорния, Ню Йорк и Ню Джърси отбелязаха най-големи ръстове при подадените за първи път заявления, докато Мичиган записа най-голям спад.
Напоследък се появиха в медийното пространство съобщения за свиване на работната ръка при редица компании. Сред тях самолетостроителният концерн Boeing обяви, че ще намали работната си сила с около 17 000 души, а Nissan Motor Co. разкри плановете да премахне 9000 работни места в световен мащаб.
Отделни данни показват, че цените на производител в САЩ са се повишили през октомври. Данните за потребителските цени също сочат упорит инфлационен натиск.