Ако новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп реши да изпълни своето предизборно обещание и наложи 10-процентни мита върху вноса, освен Германия, Ирландия и Италия, редица други страни членки на Европейския съюз (ЕС) ще усетят болката от новите търговски бариери, пише Euronews.
„Те [страните от ЕС] не вземат нашите коли. Те не вземат нашите селскостопански продукти. Те продават милиони коли в САЩ. Не, не, не, те ще трябва да платят голяма цена “, изтъква Тръмп малко преди изборите.
След неговата победа ЕС обмисля как да реагира, ако републиканецът наложи въпросните мита върху всички стоки, които блокът изпраща към САЩ.
Кои страни от ЕС биха били най-силно засегнати от този налог?
Euronews Business анализира потенциалното въздействие на предложените от Тръмп мита, като обръща специално внимание на стойността на стоките, изнасяни за САЩ от блока.
През 2023 г. Германия води в региона в това отношение, изнасяйки стоки към САЩ за 157,7 млрд. евро, изчислява Евростат. Следват Италия и Ирландия с износ, оценен съответно на 67,3 млрд. евро и 51,6 млрд. евро.
Заедно тези три страни съставляват 55% от износа на ЕС за САЩ по стойност.
Франция е изнесла стоки за 43,9 млрд. евро, Нидерландия за 40,5 млрд. евро, Белгия за 31,3 млрд. евро, а Испания – за 18,9 млрд. евро.
В това отношение България се нарежда на едно от последните места с дял на износа за САЩ от 7%.
Фокус върху обема
Анализът обхваща както дела на САЩ в износа на блока, така и същия този дял по отношение на износа на всяка отделна страна членка на ЕС.
През 2023 г. Ирландия отчита най-висок дял на износа за САЩ сред страните от ЕС, като 45,8% от нейния износ към държави извън блока е насочен именно към САЩ. Това означава, че почти половината от износа на Ирландия за страни извън ЕС е бил предназначен за САЩ.
Освен това седем други държави от ЕС могат да се похвалят с дял, вариращ от 20% до 26%. Тук влизат Финландия, Австрия, Португалия, Италия, Германия, Словакия и Швеция.
Сред четирите най-големи икономики в ЕС Испания отчита най-нисък дял на износа за САЩ като част от износа на страната за държави извън ЕС - 13%, следвана от Франция с 16%.
Дял под 10% по отношение на износа към САЩ от този за страни извън ЕС отчитат седем държави членки на блока - Словения, Кипър, България, Латвия, Хърватия, Румъния и Гърция.
Дял на САЩ в общия износ на стоки
Ирландия е най-зависимата държава от ЕС по отношение на износа към САЩ. През 2023 г. повече от една четвърт (26,6%) от целия износ на ирландски стоки е бил насочен към САЩ, показва анализ на Евростат. Това подчертава значителната зависимост на Ирландия от американския пазар.
Следват Финландия, Италия и Германия, като съответно 11,1%, 10,7% и 9,9% от общия им износ на стоки отиват за САЩ.
Сред четирите най-големи икономики в ЕС износът на Франция за САЩ възлиза на 7,3%, докато този на Испания достига 4,8%.
Страните от Северна Европа имат значителна експозиция към САЩ
След Ирландия на второ място сред страните от Северна Европа се нарежда Финландия, където износът за САЩ представлява 11,1% от общия. Швеция (8,9%) и Дания (8,3%) се нареждат съответно на пето и шесто място сред страните от ЕС по дял на износа за САЩ.
Този дял е над 5% и в други страни от ЕС, включително Австрия (7,1%), Португалия (6,8%) и Белгия (6,3%).
Ако Тръмп наложи 10% мита върху вноса, това ще окаже особено големи въздействие върху редица страни от ЕС, не само върху Ирландия, Германия и Италия.
Приемайки потенциалните рискове, шведският премиер Улф Кристершон заяви, че страната му се е подготвяла за различни сценарии в това отношение. „Един от рисковете е търговска война между САЩ и Китай, наред с по-високите мита като цяло, което може сериозно да засегне шведските износители“, предупреждава той.
Кенет Крашевски, съветник в Borenius Attorneys, отбелязва междувременно, че финландските износители са изправени пред предизвикателна среда, тъй като САЩ обмислят налагането на мита върху европейските стоки.
САЩ са най-големият търговски партньор на Финландия извън ЕС, като "финландските индустрии - особено стоманодобивната, производството на хартия, машиностроенето и технологиите - могат да се сблъскат с по-високи търговски бариери по отношение на американския пазар", пише Крашевски.
САЩ са водещата дестинация за британския износ
Сред големите европейски страни извън ЕС САЩ се радват на значителен дял от износа на стоки от Великобритания. Според британската статистическа служба САЩ представляват 15,6% от износа на Обединеното кралство през 2023 г. на обща стойност приблизително 74 млрд. евро (61,5 млрд. паунда).