Загрявката приключи. Сега предстои търговска война.
Победата на Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ ще принуди лидерите на Европейския съюз (ЕС) да прекроят плана си за извънредни ситуации, за да се справят със завръщането на републиканеца, чиито победи в критични щати на бойното поле сложиха край на мечтата на Камала Харис да стане първата жена президент на Америка.
Магнатът в сектора на имотите обеща да върне работни места в САЩ и да наложи сериозни мита върху вноса. Той също така заплаши да наложи 60-процентно мито върху всички стоки, идващи от Китай – враг номер 1 на Америка, пише Politico.
ЕС би бил готов да отвърне бързо и силно на всякакви мита на Тръмп, казват висши дипломати, в опит да го накара да седне на масата за преговори и да постигне сделка. Първият изстрел в търговската война обаче все още не е проехтял, затова и първият отговор на изборните резултати от страна на ЕС е да призове за приятелство.
„Нека работим заедно за трансатлантическо партньорство, което да продължи да носи резултати за нашите граждани. Милиони работни места и милиарди в търговията и инвестициите от двете страни на Океана зависят от динамиката и стабилността на нашите икономически отношения“, коментира председателят на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен в съобщението, с което поздрави Тръмп за победата.
Победата на Тръмп обаче дава на лидерите на ЕС ретроспекция към 25-процентното мито върху стоманата и 10-процентното мито върху алуминия, които той наложи през 2018 г. с мотив, че се опасява за националната сигурност.
Вторият му мандат вероятно ще бъде по-лош, смятат анализатори и дипломати, тъй като блокът вече разчита повече на американския втечнен природен газ, за да посрещне енергийните си нужди. Освен това ЕС е тревожно зависим от чадъра за сигурност на Вашингтон на фона на войната на Русия срещу Украйна, която навлиза в трета зима, докато Джо Байдън напуска сцената.
„Трябва да се подготвим за много по-агресивен тон и евентуални опити за принудително поведение в трансатлантическите търговски дипломатически отношения“, казва Дейвид Клайман, старши търговски експерт в мозъчния тръст ODI.
Тези опасения са очевидни в изявлението на френския президент Еманюел Макрон, който побърза да се обади на германския канцлер Олаф Шолц в опит на двете най-големи икономики в Европа да покажат единен фронт. „Ще работим за по-обединена, по-силна, по-суверенна Европа в този нов контекст, като си сътрудничим със САЩ и защитаваме нашите интереси и ценности“, пише Макрон в социалната мрежа Х.
Тръмп говореше с особена злоба за Германия и нейните големи износители на автомобили в търговските си тиради преди вота, подсилени от данни, публикувани в навечерието на изборите, според които търговският дефицит на САЩ с ЕС вероятно ще достигне рекорд тази година.
Основното индустриално лоби на Германия, Федерацията на германската индустрия (BDI), очевидно е толкова зашеметена от резултатите от изборите в САЩ, че излезе с изявление, неправилно приписано на „президента на BDI Доналд Тръмп“. „Трансатлантическите отношения са изправени пред епохална промяна“, казва се в изявлението на BDI. Митата на Тръмп „ще нанесат огромни щети не само на Германия и ЕС, но и на икономиката на САЩ“, допълват от организацията.
В допълнение към прекъсването на световната търговия – и особено на китайския износ, чрез митата, завръщането на Тръмп може също така да нанесе смъртоносен удар на базирания на правила глобален търговски ред и Световната търговска организация, предупреждават търговските икономисти.
Резултатът ще бъде „дълбоки икономически загуби“, според германския Институт за световна икономика в Кил, който прогнозира спад с до 0,5% на брутния вътрешен продукт на ЕС и спад на германското производство с 3,2%. За Китай се очакват още по-големи загуби.
Анализ на Германския икономически институт изчислява, че нова търговска война може да струва на Германия 180 млрд. евро за четирите години на власт на Тръмп.
Все пак сблъсъкът може също да предложи възможности на ЕС - било то по отношение на търговията, отбраната или стратегията му спрямо Китай.
„Тези резултати от изборите само затвърждават факта, че като ЕС трябва да се съсредоточим върху собствените си сили и интереси и да сме ясни по отношение на целите си“, коментира дипломат.
И Тръмп, и Фон дер Лайен са китайски ястреби, което може да ги обедини за това как да се справят с пренасищането с евтин китайски внос. „Ситуацията в наши дни е много по-лоша“, казва Карл Тачелет от лобистката група Eurofer, която представлява европейските производители на стомана. „Тогава свръхкапацитетът все още не беше толкова голям. Сега той се разраства отвъд Китай“, добавя той.
Брюксел настоява, че този път е много по-добре подготвен – сега, когато най-добрият му търговски партньор ще бъде воден от непредсказуемия Тръмп. Примирен с факта, че е оставен сам, блокът настоява, че е готов да използва арсенала за търговска защита, който изгради след трусовете по време на първия мандат на Тръмп.
„Ако американската страна наложи неоправдани мита върху продукти от ЕС, ние сме подготвени за това и ще реагираме. Ако Тръмп продължи с обявените си тарифни фантазии, тогава ние ще го върнем към реалността и ще се защитим“, казва Бернд Ланге, член на Европейския парламент и председател на комисията по международна търговия.
В краткосрочен план Вашингтон и Брюксел ще трябва да разрешат инициирания от Тръмп спор за стоманата и алуминия, който двете страни не успяха да договорят въпреки по-приятелската към ЕС администрация на Байдън. Примирието относно собствените ответни мита на ЕС ще изтече през март 2025 г., няколко месеца след началото на мандата на Тръмп. Тъй като часовникът вече тиктака, ЕС се надява, че това ще го доведе на масата за преговори.