fallback

Китайските заводи увеличават доставките за чужбина пред заплахата от мита на Тръмп

Износът на Китай е нараснал с най-бързия темп от юли 2022 г. насам

12:04 | 07.11.24 г.

Износът на Китай е нараснал с най-бързия си темп от над две години насам през октомври, след като заводите са побързали да доставят наличностите си на големи износни пазари в очакване на нови мита от САЩ и Европейския съюз (ЕС) на фона на очертаващата се заплаха от търговска война на два фронта, предава Ройтерс.

След като Доналд Тръмп беше избран за следващ президент на САЩ, предизборното му обещание да наложи допълнителни мита от 60% върху китайския внос вероятно ще предизвика промяна на водещия износен пазар за Китай.

Заплахата на Тръмп да наложи мита притеснява собствениците на заводи в Китай и длъжностните лица, тъй като годишните доставки на азиатската страна за американския пазар възлизат на около 500 млрд. долара, а търговското напрежение с ЕС, който миналата година е внесъл стоки за 466 млрд. долара, се засилва.

Инерцията при износа е светъл лъч за изпитващата затруднения икономика, след като доверието на домакинствата и на бизнеса беше подкопано от продължителната дългова криза на имотния пазар.

Доставките на Китай за чужбина са нараснали с 12,7% на годишна база миналия месец, сочат митнически данни. Те надминават значително очакванията за ръст от 5,2% на икономисти, участвали в допитване на Ройтерс. През септември износът се повиши само с 2,4%.

Вносът е намалял с 2,3% спрямо очакванията за спад с 1,5 на сто, озовавайки се на отрицателна територия за първи път от четири месеца насам.

Миналия месец износът на Китай за САЩ е нараснал с 8,1% на годишна база, а доставките към Европа са се увеличили с 12,7% през същия период.

„Очакваме доставките да останат силни през следващите месеци“, коментира Дзъчун Хуан, икономист за Китай в Capital Economics. „Всяка възможна спънка от мита на Тръмп няма да се материализира до второто полугодие на следващата година“, допълва тя.

„Завръщането на Тръмп може да даде краткосрочна подкрепа на китайския износ, тъй като американските вносители увеличават покупките, за да изпреварят митата“, казва още Дзъчун.

Търговски данни от Южна Корея и Тайван сочат охлаждане на търсенето в света, а германските промишлени производители също съобщават, че имат затруднения да намерят купувачи в чужбина. Това кара анализаторите да заключат, че китайските производители намаляват цените, за да намерят купувачи или просто изнасят наличности от Китай.

Официално допитване за заводската дейност за октомври показа, че китайските заводи все още имат затруднения да намерят купувачи в чужбина.

Икономисти предупредиха китайските ръководители да не стават твърде зависими от износа за постигане на растеж и ги призоваха да въведат още стимули.

Анализаторите вече насочват вниманието си към фискален пакет на стойност 1,4 трлн. долара, който ръководителите вероятно ще одобрят тази седмица. Очаква се мерките да стабилизират местните власти и счетоводния баланс на строителните компании и да смекчат натиска, който натежава на потреблението.

Търговският излишък на Китай достигна 95,27 млрд. долара миналия месец спрямо 81,71 млрд. долара през септември.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:04 | 07.11.24 г.
fallback
Още от Икономика и макроданни виж още