IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Климатичните промени ще ударят глобалната икономика по-силно от първоначалните прогнози

При повишение на световните температури с 3 градуса по Целзий, загубите за световния БВП ще достигнат около 30%, предупреждава група от централни банки

16:00 | 09.11.24 г. 24
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Икономическата цена на изменението на климата вероятно ще бъде много по-голяма, отколкото показват първоначалните оценки, тъй като новите анализи променят моделите, използвани за прогнозиране на най-вероятните резултати, пише Bloomberg.

Като се вземат предвид най-новите налични данни за климата, включително рекордното повишаване на температурите, „прогнозираното физическо въздействие“ от изменението на климата върху глобалния брутен вътрешен продукт (БВП) е нараснало четирикратно до 2050 г. в някои сценарии, става ясно от доклад на Мрежата за екологизиране на финансовата система (Network for Greening the Financial System - NGFS).

Докладът посочва, че все още не е късно курсът да се промени.

„Силните отрицателни въздействия върху БВП могат да бъдат смекчени чрез навременни усилия относно прехода“, изтъква NGFS, която представлява повече от 140 централни банки и надзорни органи.

Предупреждението на групата следва мрачна актуализация на климатичните въздействия на ООН, която обяви миналия месец, че светът сега поддържа курс към покачване на глобалните температури с 3,1 градуса по Целзий спрямо прединдустриалните нива, въз основа на настоящите политики.

При повишение от около 3 градуса, според NGFS, загубите за световния БВП ще достигнат приблизително 30%.

Дори ако правителствата изпълнят всички реформи, които са обещали до момента, средната глобална температура ще нарасне с 2,6 градуса, което е значително над определения като приемлив праг от 1,5 градуса.

Инвестициите в световен мащаб ще трябва да се повишат между 900 млрд. долара и 2,1 трлн. долара годишно - приблизително 1% от общото икономическо производство в света - за постигане на въглеродна неутралност до 2050 г., посочва ООН.

NGFS казва, че е необходима „съществена икономическа трансформация, засягаща всички сектори на икономиката“, за да може всички емисии да бъдат елиминирани до средата на века. Фактът, че досегашните усилия за прилагане на политиките за изменение на климата остават мудни, означава, че правителствата ще трябва да предприемат „по-амбициозен подход занапред“.

Липсата на навременни действия също означава, че ще има „по-високи нива на емисии в близко бъдеще и по-разрушителен преход от очакваното“, предупреждава групата.

Ключов лост за намаляване на емисиите е цената на въглерода, която според NGFS остава доста под нивото, на което трябва да бъде, за да предизвика реална промяна.

Ще бъде необходима на въглеродните квоти от около 300 долара за тон „до 2035 г., за да се стимулира преходът към въглеродна неутралност до 2050 г.“, изтъква NGFS.

В Европа, където се намира най-големият пазар на въглеродни квоти в света, един метричен тон въглерод в момента се търгува за около 66 евро, изчислява Bloomberg.

„Ограничаването на повишаването на температурата до 1,5 градуса по Целзий над прединдустриалните нива по организиран начин е постижимо, въпреки че ще изисква значително повече усилия“, заключва NGFS.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:13 | 09.11.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Икономика и макроданни виж още

Коментари

13
rate up comment 5 rate down comment 14
khao
преди 3 седмици
До: гъбко акцента е, че имал приятел (тошо и стоте му приятели), който е измамил някви хора и тошето се кефи на това... колко шумкарско.. нищо ниво от тоя глииист!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 4 rate down comment 15
гъбко
преди 3 седмици
До: Tikva007 аха, Педро по-известен като тошкостотеакаунта, не се упражнявай по непонятни за теб теми, щото си ултра бос скъзаняк! Една наводнена кола струва точно толкова, колкото макметал или надин дават за нея за рециклиране!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 7 rate down comment 17
гъбко
преди 3 седмици
До: Tikva007 Хаха, Педро по-известен като тошкостотеакаунта, не се упражнявай по непонятни за теб теми, щото си ултра бос скъзаняк! Водата в комбинация с кал навлиза през ауспуха, прецаква катализатора, минава покрай ланда-сондата и през двуцевката влиза в двигателя. Също така навлиза през въздухозаборника, през клапаните и пак в двигателя. Пълно разглобяване на двигателя и почистване на цилиндри, с пълна смяна на всички уплътнения. И идея си нямаш колко труд е това и то само за една кола.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 6 rate down comment 16
гъбко
преди 3 седмици
До: Tikva007 Хаха, Педро по-известен като тошкостотеакаунта, не се упражнявай по непоятни за теб теми, щото си ултра бос скъзаняк! Не случайно наводнените коли са тотал щета. Щото водата първо наквасява изцяло всичкият текстил в колата - в багажника,, по пода , седалки, таблото, тапицерия на врати и таван. Това трябва да се разглоби изцяло, изнесе, изсуши и третира с препарати против мухъл. Абсолютно безперспективна дейност. Трябва да се прозвънят всички вериги и да се сменят всички филтри!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 11 rate down comment 7
Tikva007
преди 3 седмици
И btw, като написах *испанските улици* се сетих, че преди 20+ години мой приятел с автосервиз направи сериозни кинти от подобно наводнение - пак в Испания. Потопът пак си го беше изкарал най-злобно на автопарка, като беше залял и едно поле с чисто нови, разтоварени от корабите от Азия коли, основно японски. Като следствие, застрахователите ги отписаха и се продаваха за по няколкостотин евра. Нашите тарикати им намериха чалъм да ги чистят от тинята и да ги продават с огромна печалба.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 11 rate down comment 8
Tikva007
преди 3 седмици
Тази маллоумна сектантска завера скоро ще се разпадне и това психясало политическо гюббре ще бъде изринато от сцената като колите от испанските улици заради много по-критични събития, които ще ангажират вниманието на човечеството. Резултатите от псевдонаучните зелени експерименти вече ясно се видяха в Германия и останалата, подведомствена на комисарите Европа и изводи по останалия свят се правят. А европейците ще се поправят по трудния, но доказан начин - чрез война и мизерия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 13 rate down comment 6
Tikva007
преди 3 седмици
*Ще бъде необходима на въглеродните квоти от около 300 долара за тон до 2035 г., за да се стимулира преходът към въглеродна неутралност до 2050 г.* - Да си дойдем на думата. Без никакви изгледи да *спасим* климата, ще унищожим наличната икономика, без идея с какво ще я заменим. А ако към 2050 г. е спряло затоплянето и Земята започне да се охлажда, вървейки към замръзване, както се е случвало много пъти преди, какво ще продават, за да я затоплят? Пак въглеродни квоти, ама наопаки - горете фосили
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 7 rate down comment 19
гъбко
преди 3 седмици
До: evlogi Ако за възстановяване на обществена инфраструктура от наводнения и пожари, преди 20-30г от бюджетите на държавите са харчени милиони, сега тези суми вече достигат десетки милиарди, а в Поднебесната стотици милиарди на година!! И това е необратимо в момента! Заинтересувай се какво ще се случи след 50г. Дори и в момента по магически начин да спрем изгарянето на фосили. Затоплянето ще продължи, щото тези емитирани гигатонове СО2 в атмосферата няма да изчезнат през този и следващия век.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 7 rate down comment 18
гъбко
преди 3 седмици
До: evlogi Обясни го на испанците във Валенсия това, особено на роднините на издавените. Или на германците, австрийците, чехите, унгарците от тази година, или на французите и италианците от миналата година. Имуществените щети във всяка държава са за десетки милиарди по частни и обществени сгради и инфраструктура. В Южен Китай масивните наводнения вече струват десетки милиарди всеки месец. И това вече е норма, а не веднъж на 50г ... :))) ... фащаш ли разликата с преди 30г ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 16 rate down comment 4
evlogi
преди 3 седмици
Кефи ме нахалната манипулация с използването на т.нар. прединдустриална епоха.Тази референтна точка, която се има предвид, около 1850-1870 година, вероятно не случайно избрана, представлява краят на Малката ледникова епоха и е един от най-хладните периоди в познатата ни история. Средната температура през миналите хилядолетия е била значително по-висока.Ханибал преминава Алпите през ЗИМАТА на 217 г пр.н.е в похода си към Рим барабар със слоновете си.Всеки може да си направи извод от това...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още