fallback

Австралия запази основната си лихва непроменена в очакване на резултата от вота в САЩ

Централната банка отбеляза „високото ниво на несигурност“ по отношение на международните перспективи и все още високото ниво на основната инфлация

10:08 | 05.11.24 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Австралийската централна банка запази основния си лихвен процент на най-високото ниво за последните 13 години, като същевременно се присъедини към други развити икономики, които са насочили вниманието си към резултата от президентските избори в САЩ, съобщава Bloomberg.

Очаквано, регулаторът остави лихвения процент на ниво от 4,35%, посочвайки отново, че няма да прави корекции в паричната политика. Бордът на централната банка отбеляза „високото ниво на несигурност“ по отношение на международните перспективи.

Нивото на основната инфлация „остава твърде високо“, изтъква ведомството. „Ще мине известно време, преди инфлацията да се охлади устойчиво до целевия диапазон. Това засилва необходимостта да останем бдителни относно възходящите инфлационни рискове“, се казва още.

Гуверньорът Мишел Бълок многократно заяви, че бордът на регулатора все още не е готов да понижи лихвите. Тя повтори пред журналисти, че ръководството търси доказателства, че инфлацията „ще се охлади устойчиво до диапазона“.

„Постигнахме добър напредък, но както видяхме през годината, последната част от работата за охлаждане на инфлацията не е лесна“, изтъква тя.

Въпреки че основният индекс на потребителските цени (CPI) в Австралия се понижи от своя връх през 2022 г., той остава на високо ниво от 3,5% , докато инфлацията в сектора на услугите остава ускорена. Последните прогнози на централната банка показаха, че основната инфлация ще достигне целевия диапазон от 2-3% в средата до края на 2025 г., малко по-рано от прогнозата през август.

„Готови сме да реагираме, ако данните го позволяват“, посочва гуверньорът. „Например, ако потреблението е много по-слабо, отколкото очакваме, и частното търсене в икономиката се случва много по-бавно от очакваното, това може да е нещо, на което да се обърне внимание“, заяви тя.

Бълок признава, че геополитическите проблеми са изиграли роля в решението за лихвите.

„Взехме под внимание геополитическите рискове и нещата, които могат да се случат в зависимост от различните резултати (на изборите в САЩ“, каза тя пред журналисти.

Централната банка посочи, че политиката ѝ остава „по-малко“ рестриктивна от тази на други регулатори в развити икономики, дори след намаляването на лихвите в тези страни, подчертавайки особеното положение в Австралия.

Федералният резерв на САЩ - който също заседава тази седмица – централната банка на Нова Зеландия и други регулатори вече предприеха разхлабване на паричната политика, за да запазят възходящата инерция на своите икономики.

Междувременно Доналд Тръмп води кампания за завръщане в Белия дом с протекционистка платформа, която включва заплахи за налагане на високи мита срещу вноса от Китай. Това може да има странични ефекти за Австралия, тъй като Китай е най-големият ѝ търговски партньор.

Бълок изтъква, че е „преждевременно“ да се прави какъвто и да е заключение относно въздействието на изхода от вота в САЩ върху Австралия.

Икономическият растеж в Австралия се забави рязко през последната година като отражение на строгата парична политика. И все пак пазарът на труда осигурява някакъв оптимизъм на фона на ниското ниво на безработица - 4,1%. Това дава на Бълок и нейните колеги увереност в способността им да осигурят меко кацане на австралийската икономика.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:09 | 05.11.24 г.
fallback
Още от Икономика и макроданни виж още