Русия отчита ръст на цените на маслото в момент, когато страната се бори да намери нови пътища за доставка, за да компенсира изолацията си по време на войната от Запада, предава Bloomberg.
Представители на правителството се срещнаха тази седмица с млекопроизводители и постигнаха споразумение за проследяване на производството на масло в рамките на усилия за намаляване на цените, които са нараснали с над 25% тази година, сочат данни на Федералната статистическа служба.
Все по-недостъпното масло показва как скъсването на Русия със западните страни засяга икономиката на страната и проводолствената сигурност. Държавата с над 140 млн. души население е ключов земеделски производител в света, но остава зависима от вноса на някои ключови продукти, включително пилешко месо, някои семена и различни плодове.
Една четвърт от потребяваното масло в Русия идва от чужбина, сочат данни на лобистка група в страната. След като президентът Владимир Путин започна пълномащабното нашествие в Украйна през февруари 2022 г., много традиционни източници на маслото като Нова Зеландия и Латинска Америка замразиха търговията поради причини, вариращи от наказание до нови проблеми, свързани с плащанията и логистиката поради санкциите.
Вносът на масло за Русия от Латинска Америка е намалял до 2800 тона тази година спрямо 25 хил. тона през 2014 г., съобщи земеделският регулатор Роселхознадзор и посочи западните санкции като един от факторите за спада.
"Намаляването на обема на вноса на масло от Латинска Америка за Русия може да е свързан с транспортни и логистични проблеми и липсата на споразумения между компаниите", уточни службата.
Това превърна страни като Беларус, Индия и Иран във важни вносители. Беларус, която е най-големият доставчик на масло за Русия, е увеличила износа с 9% тази година до 110 хил. тона.
В събота Роселхознадзор съобщи, че са започнали доставки на масло и от ОАЕ от 18 октомври. "Преди това не е имало доставки на масло от ОАЕ за Русия", уточни службата в комюнике, цитирано от Ройтерс.
ОАЕ е доставила до момента 90 метрични тона масло за Русия, която започна да внася продукта и от Турция през октомври.
Преработването на веригите за доставка съвпадна с прегряването на военновременната икономика, което предизвиква ръст на производството на сирене и сладолед. Производителите използват същата суровина, за да произвеждат тези продукти, което спомага за повишаването на цената на маслото.
Руснаците наблюдават ръст на цените в цялата икономика. Годишното покачване на цените достигна 8,6%, сочат най-новите данни. Миналата седмица Руската централна банка повиши ключовата си лихва до рекорден връх от 21% и даде знак, че е възможно ново затягане на политиката в бъдеще, докато държавните ръководители се борят с упоритата инфлация.
Руснаците трябва да плащат по-високи цени и за други хранителни продукти, включително някои видове месо и картофи. Цената на картофите е нараснала с близо 55% тази година поради по-малката реколта и по-малкия внос.