Инфлацията във Франция остава под целта на Европейската централна банка (ЕЦБ) от 2% за втори пореден месец през октомври, подкрепяйки тезата за допълнително намаляване на лихвените проценти в еврозоната, съобщава Bloomberg.
Потребителските цени във втората по големина икономика в еврозоната са се повишили с 1,5% през октомври на годишна база, посочва статистическата агенция Insee.
Нивото е в съответствие с очакванията на анализаторите и е малко по-високо от отчетените през септември 1,4%.
Охлаждането на инфлацията в еврозоната позволи на ЕЦБ да намали основната лихва по депозитите три пъти тази година, като нейните представители се готвят за допълнително облекчаване на паричната политика. Все пак те споделят различни мнения относно темпа на понижаване на лихвите, като регулаторът очаква неравномерно облекчаване, преди да постигне своята цел през първата половина на 2025 г.
Спадът в разходите за енергия помогна за задържането на инфлацията под целта във Франция. Цените при внимателно наблюдавания сектор на услугите също се доближават до целта, като се повишават през месеца с 2,2%.
Предизвикателствата, пред които е изправена ЕЦБ относно темпа на облекчаване на политиката, бяха подчертани от данните за Германия в сряда, които показаха, че темпът на покачване на потребителските цени се е ускорил по-рязко от очакваното до 2,4% от 1,8% за предходния месец.
Повишаването на потребителските цени леко се ускорява и в Испания до 1,8%. Данните за валутния блок, които се очаква да бъдат публикувани по-късно в четвъртък, се очаква да покажат, че инфлацията се е ускорила до 1,9% от 1,7% преди това.
Въпреки че целта на ЕЦБ е на хоризонта, битката все още не е спечелена, предупреждава гуверньорът на регулатора Кристин Лагард.
„Не мога да ви кажа, че инфлацията е под контрол“, изтъква тя в интервю за Le Monde, публикувано в четвъртък. „Знаем също така, че инфлацията ще се ускори през следващите месеци поради базовите ефекти“.
Текущата прогноза на Bloomberg Economics за еврозоната показва инфлация от 2,1% за октомври, след като включи последните данни на национално ниво.
Данните за растеж на икономиката в региона, които показаха, че брутният вътрешен продукт (БВП) се е увеличил с повече от очакваното през третото тримесечие – като дори Германия избягва рецесията, която се смяташе за неизбежна – може да подкрепят аргументите за поддържане на плавен темп на облекчаване на паричната политика и придържане към понижение от 25% на лихвите по заемите.