fallback

Ръстът на европейската икономика зависи от това дали потребителите отново ще харчат

Европейците продължават да трупат спестявания въпреки най-силния ръст на доходите си от години

12:30 | 31.10.24 г. 5

Европейските семейства разполагат със спестявания, които растат все повече, осуетявайки надеждите, че силните разходи на потребителите може да подкрепят икономиката на региона, която изостава още повече от САЩ, пише Ройтерс.

Ръстът на спестяванията в момент, когато потребителите се радват на най-голямото покачване на доходите си от години, противоречи на теориите в учебниците за поведението на потребителите и кара някои анализатори да се питат дали има промяна на парадигмата, която не вещае добро за бъдещия растеж на Европа.

Някои икономисти считат, че светът скоро ще се върне към нормалното, но други очакват по-трайна промяна. Много неща зависят от отговора на тази загадка.

Ако спестяванията, които са на най-високото си ниво от най-тежките дни на пандемията насам, бъдат задействани, растежът може да се ускори рязко.

Но липса на такова преобръщане може да накара бизнеса, който от години наема работна ръка, да започне да я съкращава, с което ще потисне още повече потреблението и може да постави началото на низходяща спирала за икономиката.

„Когато мисля за перспективите пред активността занапред, поведението на потребителите наистина е от ключово значение“, коментира Катрин Ман, високопоставен представител на Английската централна банка (АЦБ). „От известно време наблюдаваме, че от състоянието на потребителите зависят състоянието на бизнес инвестициите, фискалните политики на държавата и т.н.“, допълва тя.

Домакинствата в еврозоната са спестили 15,7% от разполагаемите си доходи през второто тримесечие, много над нивата от около 12% преди пандемията, и темпът се е ускорил през последните две години.

Във Великобритания спестяванията на домакинствата се равняват на 10% от разполагаемите им доходи и също се увеличават от години до нива, които не са виждани от пандемията насам, когато потребителите имаха по-малко възможности за харчене.

В рязък контраст личните спестявания в САЩ намаляват тази година, тъй като потребителите засилват доверието си в растежа на икономиката.

Постоянна промяна?

Причините под повърхността за това развитие са трудни за дешифриране, тъй като някои са временни, а други може да бъдат по-постоянни.

Анализаторите, които смятат тенденцията за временна, твърдят, че домакинствата искат да възстановят кешовите си буфери и богатството си след най-високата инфлация от над едно поколение насам. Някои домакинства все още се готвят за промяна на лихвите по ипотечните им кредити, тъй като лихвените проценти нараснаха през последните години.

Потребителите са притеснени и от войната по източната граница на Европа, нестабилността на цените на енергията, възможните последици от изборите в САЩ, сътресенията в Близкия изток и дълбоката рецесия в промишлеността, която може да доведе до загуба на работни места.

Спестителите мислят относително опростено и високите депозитни лихви също насърчават потребителите да влагат средства в срочни депозити.

Но по-тревожни са структурните промени. Спестителите са преживели три сътресения, които се случват веднъж в живота, включително пандемия, нашествие на Русия в Украйна и инфлация, и това може да накара някои от тях да бъдат все по-предпазливи дори в по-дългосрочен план.

Климатичните промени, намаляването на населението в трудоспособна възраст, деглобализацията и промяната на икономиката от промишленост към услуги също натежават върху доверието по начин, който едва ли ще се промени бързо.

Асоциацията на германските спестовни банки проведе неотдавна допитване сред потребителите за това какво биха направили, ако неочаквано получат 500 евро и повечето са заявили, че ще ги спестят.

„Това не е временно, не е само моментна картина, тъй като ако беше така, щяхме да получим обратния резултат“, казва Улрих Реутер, президент на асоциацията.

„По-младото поколение е и несигурно. Те казват: ами климатичните промени, ами възможностите ми за пенсиониране? По-старото поколение живее на мой гръб!“, допълва той.

Потреблението на домакинствата е нараснало само с 0,1% през второто тримесечие в ЕС, докато инвестициите намаляват стабилно.

Обнадеждаващи признаци

Има и обнадеждаващи признаци на хоризонта. Лихвите намаляват, затова търговските банки ще понижат срочните депозити, насърчавайки някои спестители да харчат.

Индекси за нагласите също показват скромно подобрение в очакванията и домакинствата се радват на един от най-силните ръстове на доходите си от три години или повече, след като инфлацията вече се върна до голяма степен към 2%.

„Доверието на домакинствата постепенно се подобрява и това може да бъде сигнал, че равнището на спестяванията е достигнало връх“, коментира Мартин Казакс от Европейската централна банка (ЕЦБ). „Това може да е ранен признак, че потреблението може да се възстанови и да движи възстановяването“, допълва той.

Малката изненада в ръста на еврозоната миналото тримесечие се дължеше в голяма степен на частното потребление, което остана слабо, но може да е достигнало дъното.

Освен това трудовият пазар остава устойчив въпреки известното забавяне в допитвания.

„Възможно е компаниите да започнат да намаляват работната си ръка в отсъствието на възстановяване, но ако те имаха такива намерения, вече щяха да са го направили предвид стагнацията през последните две години“, коментира гуверньорът на Белгийската централна банка Пиер Вюнш.

„Компаниите все още се затрудняват да запълнят работни места, а хората, особено квалифицираните служители, намират работа относително лесно. Моят основен сценарий е за възстановяване през 2025 г. и не бих изключил възможността то да ни изненада положително в даден момент, тъй като хората свикват с по-високия реален ръст на доходите си“, отбелязва той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:29 | 31.10.24 г.
fallback
Още от Икономика и макроданни виж още