fallback

Промишленото производство в Китай отбеляза първия си ръст от шест месеца

Новите стимули, въведени през септември, може да съживят икономиката, смятат анализатори

09:55 | 31.10.24 г.

Промишленото производство в Китай се е разширило за първи път от шест месеца насам, а услугите са отбелязали ръст през октомври, показвайки, че новите мерки за стимулиране на Пекин помагат на пострадалата икономика да постигне обрат, предава Ройтерс.

Индексът на мениджърите по поръчките (PMI) на Националното статистическо бюро през октомври е нараснал до 50,1 пункта спрямо 49,8 пункта през септември, като премина с малко границата от 50 пункта, която разделя растежа от свиването. Той надмина прогнозите за 49,9 пункта на икономисти, участвали в допитване на Ройтерс.

Носейки още окуражителни сигнали, PMI извън промишленото производство, който включва строителството и услугите, се повишава до 50,2 пункта този месец, след като спадна до 50 пункта през септември.

Държавните ръководители се надяват, че новите стимули, обявени през септември, ще върнат икономическия растеж обратно към целта от около 5% и ще съживят кредитирането и инвестициите, тъй като рязкото забавяне на имотния пазар и крехкото доверие на потребителите продължават да отблъскват инвеститорите.

Нагласите в сектора на промишленото производство са потиснати от месеци поради намаляващите производствени цени и свиващите се поръчки, а индустрията е преследвана от същата липса на доверие, която обезсърчава инвеститорите и местните потребители.

Признаци на възстановяване

Но има първи признаци, че властите в Пекин пристъпват към по-големи стимули, за да подкрепят втората по големина икономика в света и че доверието бавно се възвръща.

Китай обмисля да одобри следващата седмица емитирането на допълнителен дълг за 10 трлн. юана (1,40 трлн. долара) през следващите няколко години, съобщи Ройтерс във вторник. Той ще бъде използван основно в подкрепа на местните власти да отговорят на дългови рискове.

Младежката безработица е намаляла през септември, което показва, че мерки като субсидии за заетостта, целящи да насърчат компаниите да наемат милиони млади хора, които наскоро са завършили университет, имат известен ефект.

В същото време продажбите на дребно и промишленото производство надминаха очакванията миналия месец, което показва, че търсенето започва да се възстановява.

Китайският износ, който е единственият светъл лъч, намаля миналия месец, а икономиката постигна най-бавния си растеж от началото на 2023 г. през третото тримесечие.

Общото подобряване на PMI се дължи на големите компании, при които индексът е постигнал ръст от 51,5 пункта спрямо 50,6 пункта предходния месец, и на средно големите компании - увеличение до до 49,4 пункта спрямо 49,2 пункта месец по-рано. Но представянето на малките компании се е влошило за месеца.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:56 | 31.10.24 г.
fallback
Още от Икономика и макроданни виж още