Икономиката на САЩ е нараснала стабилно през третото тримесечие, като разходите на потребителите са се повишили с най-бързия си темп от година и половина, а инфлацията рязко се е забавила, предава Ройтерс. Американската икономика се представя по-силно от глобалните си конкуренти и продължава да опровергава прогнозите за срив.
Предварителните данни на Министерството на търговията за брутния вътрешен продукт през третото тримесечие показват още силни инвестиции на бизнеса в оборудване миналото тримесечие. Данните са публикувано по-малко от седмица преди американците да се насочат към урните за изборите на 5 ноември, на които ще избират между вицепрезидента Камала Харис, кандидат на Демократическата партия, и бившия президент Доналд Тръмп.
Допитванията показват, че надпреварата ще бъде оспорвана, а стабилността на икономиката е основна тема за американците, които недоволстват от високите цени на храните и на жилищата. Икономиката остана устойчива въпреки покачването с 5,25 процентни пункта на лихвите през 2022 и 2023 г. от Федералния резерв, за да укроти инфлацията.
Брутният вътрешен продукт е нараснал с 2,8% на годишна база през последното тримесечие, сочат данните на Бюрото за икономически анализи към Министерството на търговията. Икономисти, участвали в допитване на Ройтерс, прогнозираха ръст на БВП с 3%.
Американската икономика нарасна с 3 на сто през второто тримесечие.
Темпът на растежа е много над нивото, което Федералният резерв счита за неинфлационно от около 1,8%.
Бюрото за икономически анализи съобщи, че общото въздействие на урагана Хелън върху БВП през третото тримесечие не може да бъде оценено, като отбеляза, че разрушаването на фиксирани активи като жилищни и нежилищни структури не е засегнало пряко БВП и личните доходи. То обаче счита, че Хелън е причинила загуби за 39 млрд. долара на фиксирани активи частна собтвеност и 2 млрд. долара на фиксирани активи щатска и местна собственост.
Разходите на потребителите, които съставляват над две трети от икономическата дейност, са се повишили с 3,7%. Това е най-бързият темп на нарастване от първото тримесечие на 2021 г. и е над темпа от 2,8%, постигнат през второто тримесечие.
Макар че пазарът на труда се е забавил, съкращенията на работници са близо до исторически ниски нива, а заплатите продължават да нарастват стабилно. Нетното богатство на домакинствата се е увеличило благодарение на бума на фондовия пазар и по-високите цени на жилищата. Спестяванията остават високи, а инфлацията също се е охладила значително, като предлага успокоение за домакинствата, особено за семействата с по-ниски доходи.
Индексът на разходите за лично потребление, който изключва нестабилните компоненти храни и енергия и е следен внимателно от американската централна банка, е нараснал с 2,2%, като се е забавил значително спрямо 2,8 на сто през второто тримесечие.
Докато инфлацията доближава целта на Фед от 2%, централната банка смекчава политиката и миналия месец започна цикъл на необичайно голямо понижение на лихвите с половин процентен пункт.
Това понижение, което беше първо от 2020 г., сведе основната лихва на Фед до диапазона от 4,75%-5%.
Разходите на бизнеса за оборудване са нараснали с 11,1%, най-бързия темп от второто тримесечие на 2023 г. Държавните разходи също са се увеличили. Но темпът на натрупване на наличности се е забавил, а търговският дефицит се е разширил. Наличностите и търговията са отнели от ръста на БВП.
Инвестициите в жилища, които включват жилищно строителство и продажби, са се свили за второ поредно тримесечие.