През октомври предприемачите в България влошават още повече оценките си за подобрение в бизнес средата. Песимистичните нагласи са предизвикани от очаквания за намаление в притока на поръчки, притеснения за износа, за производствената активност и за продажбите, както и за забавяне в търсенето на услуги. Това става ясно от данните на Националния статистически институт (НСИ) след направени анкети с мениджъри на фирми.
Нагласите на бизнеса се влошават от пролетта насам, когато в почти всички сфери на икономиката мениджърите бяха оптимистично настроени. Несигурността, която обзе бизнеса, се засили в началото на есента, а към октомври бизнес климатът се влошава във всички разглеждани сфери.
През октомври общият показател на бизнес климата намалява с 5,6 пункта в сравнение със септември (от 22,5% на 16,9%), като понижение на показателя е регистрирано във всички наблюдавани сектори - промишленост, строителство, търговия на дребно и услуги.
Съставният показател „бизнес климат в промишлеността“ спада с 5,0 пункта (от 18,3% на 13,3%) в резултат на по-негативните оценки и очаквания на промишлените предприемачи за бизнес състоянието на предприятията. Анкетата отчита намаление в притока на поръчки през последните три месеца, като и прогнозите за износа и производствената активност през следващите три месеца се влошават. През октомври средното натоварване на мощностите е с 1,2 пункта под нивото си от юли и достига 73,2%.
Несигурната икономическа среда и недостигът на работна сила продължават да са основните проблеми, ограничаващи развитието на бизнеса.
Прогнозите на мениджърите по отношение на продажните цени в промишлеността през следващите три месеца са в посока на увеличение.
Бизнес климат - общо
Бизнес климатът в строителството се понижава с 2,2 пункта (от 23,4% на 21,2%), което се дължи на неблагоприятните очаквания на строителните предприемачи за бизнес състоянието на предприятията през следващите шест месеца. По тяхно мнение в следващата половин година се очаква известно намаление на новите поръчки, което ще доведе и до свиване на дейността в краткосрочен план. Осигуреността на производството с поръчки се запазва спрямо април и се оценява на 7,5 месеца.
Най-сериозните проблеми за дейността на предприятията остават несигурната икономическа среда, недостигът на работна сила и цените на материалите, като през последния месец се отчита засилване на негативното влияние на първия и третия фактор.
Очакванията на строителните предприемачи са продажните цени да останат без промяна през следващите три месеца.
В сектора с търговията на дребно показателят спада с 11,6 пункта (от 35,2% на 23,6%) в резултат на резервираните оценки и очаквания на търговците на дребно за бизнес състоянието на предприятията. Същевременно и прогнозите им за обема на продажбите и поръчките към доставчиците през следващите три месеца са неблагоприятни.
Несигурната икономическа среда, конкуренцията в бранша и недостигът на работна сила продължават да затрудняват в най-голяма степен развитието на бизнеса.
Преобладаващата част от търговците на дребно очакват продажните цени да запазят своето равнище през следващите три месеца.
Бизнес климатът в сектора на услугите се понижава с 3,8 пункта (от 17,2% на 13,4%), което се дължи на умерените оценки и очаквания на мениджърите за бизнес състоянието на предприятията. Мненията им за настоящото търсене на услуги са благоприятни, докато прогнозите им за следващите три месеца са по-резервирани.
Основният фактор, ограничаващ дейността, остава несигурната икономическа среда, посочена от 52,1% от предприятията. На второ и трето място са недостигът на работна сила и конкуренцията в бранша.
Мениджърите ппедвиждат известно увеличение на продажните цени в сектора на услугите през следващите три месеца.