fallback

Минималната заплата във Великобритания ще се повиши с 6,7% през 2025 г.

По този начин ръстът на трудовите възнаграждение ще надмине темпа на инфлацията

21:30 | 29.10.24 г. 1
Автор - снимка
Създател

Минималната работна заплата в Обединеното кралство ще се повиши с 6,7% през следващата година - увеличение, което подкрепя твърденията на министъра на финансите Рейчъл Рийвс, че работещите хора са защитени в бюджета от сряда, но може да усложни борбата с инфлацията на Английската централна банка (АЦБ).

Повишаването на трудовите възнаграждения за хората с най-ниски доходи във Великобритания до 12,21 паунда на час (15,88 долара на час) от 11,44 паунда ще струва 1400 паунда годишно за работещ на пълен работен ден, когато това влезе в сила от април 2025 г., информира Министерството на финансите, цитирано от Bloomberg.

Минималната заплата за хората от 18- до 20-годишна възраст също ще се повиши до 10 паунда на час от 8,60 паунда – най-голямото увеличение в историята на страната – като част от плановете на лейбъристите да уеднаквят двата показателя и да създадат единна минимална заплата за възрастни. Това ще струва  по 2500 за по-младите работници, добавя министерството.

„Това правителство обеща истинска жизнена заплата за работещите хора“, посочва Рийвс в забележки, публикувани от нейното ведомство ден преди тя да представи първото си фискално изявление като министър. „Това увеличение на заплащането за милиони работници е значителна стъпка към изпълнение на обещаното“, допълва Рийвс.

Увеличението за над 3 милиона работници отново е доста над нивото на инфлацията, която се очаква от Bloomberg Economics да бъде средно малко над 2% през текущата фискална година и през 2025-26 г. Растежът на заплатите в частния сектор падна под 5% за периода юни-август, докато през следващата година увеличението на възнагражденията в публичния сектор ще варира от 4,5% до 6,5%.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:37 | 29.10.24 г.
fallback
Още от Икономика и макроданни виж още