Доналд Тръмп има усет да превръща някои светски или технологични теми в мощен материал за своята президентска кампания.
„Най-красивата дума в речника е „мито“ и това е любимата ми дума“, изтъкна той по-рано този месец. „По-красива е от любовта. По-красива е от всичко”.
Бившият и потенциално бъдещ президент на САЩ предлага да наложи големи нови данъци върху търговията. Той не посочва точна търговска политика, но изтъкна, че може да наложи данък от 10% или 20% върху всичко, внасяно от чужбина, и по-висок налог от 60% върху вноса от Китай, пише британската медия Telegraph.
Подобни мерки биха имали изключително сериозни последици за световната икономика. Великобритания няма да бъде пощадена.
В подготовката за бюджета на Обединеното кралство вниманието беше насочено към въздействието на първата фискална декларация на лейбъристите от 14 години върху икономиката. Но може ли резултатът от изборите в САЩ да окаже по-голямо влияние?
САЩ са най-големият индивидуален търговски партньор на Великобритания, като представляват 17,7% от цялата международна търговия на британците. Износът на Обединеното кралство за САЩ възлиза на 192 млрд. паунда през 12-те месеца до края на март, докато вносът е на стойност 117,2 млрд. паунда, изчислява британското Министерство на бизнеса и търговията.
Две трети от британския износ за САЩ е под формата на услуги, обхващащи всичко - от технологии, банкиране и консултации до ваканции. Тази търговия може да прескочи въздействието на митата на Тръмп, тъй като републиканецът има навика да налага данъци върху промишлени стоки.
Въпреки това въздействието върху компаниите, които продават своите продукти на американския пазар, може да бъде опустошително.
„Цялата индустрия загуби продажби и пазарен дял в това, което от десетилетия е най-големият и най-ценен пазар“, изтъква Марк Кент, главен изпълнителен директор на Асоциацията на производителите на шотландско уиски, имайки предвид търговския спор по време на първия мандат на Тръмп.
Търканията между Европейския съюз (ЕС) и САЩ относно аерокосмическите субсидии доведе до мито от 25% върху вноса на едномалцово уиски в Америка. Кент казва, че индустрията във Великобритания е загубила 600 млн. паунда от продажби през 18-те месеца, за които налогът е бил в сила.
Тези мита бяха въведени, когато Великобритания се още бе част от ЕС, а Брюксел отвърна на удара, като се насочи към емблематични американски продукти, включително мотоциклети на Harley-Davidson.
„Индустрията пострада в търговския спор относно затихването при космонавтиката“, посочва Кент. „Въздействието натежа непропорционално върху малките и средни дестилатори в Шотландия, които произвеждат само едномалцово уиски“.
Налогът на САЩ е спрян, като се очаква да влезе отново в сила през 2026 г., отбелязва той.
Скочът е важен сектор и беше умишлено избран от Тръмп, за да предизвика максимално неудобство за засегнатите. Макар и забележимо, цялостното икономическо въздействие на тези мерки беше относително ограничено.
Но всеобхватните мита биха ударили много други големи британски индустрии. Износът на лекарства и фармацевтични продукти за САЩ през последните 12 месеца възлиза на 8,4 млрд. паунда. Износът на автомобили достига 7,1 млрд. паунда.
Тук става въпрос предимно за премиум автомобили, така че продажбите им са особено ценни за индустрията.
Данни от Асоциацията на производителите и търговците на автомобили показват, че 15,4 процента от износа на автомобили през първата половина на тази година е насочен към САЩ.
Колко болезнени ще се окажат митата на Тръмп зависи от това доколко другите страни ще отмъстят, коментира Ахмет Кая от Националния институт за икономически и социални изследвания (NIESR).
Ако други държави реагират с мита срещу американците, международната търговия ще се забави и целият свят ще пострада.
След три години на търговска война Кая изчислява, че икономиката на САЩ ще бъде с 3,5 процента по-малко, отколкото ако липсват подобни търкания. Китайската икономика ще бъде с 2,1% по-малка от сега прогнозираното.
Това изяжда от растежа на глобалната икономика, като Великобритания ще страда заедно с останалия свят.
В бюджета си британският финансов министър Рейчъл Рийвс се опитва да изпълни трудния трик за повишаване на данъците, като същевременно засили инвестиционните разходи. Оценките на Кая обаче показват, че една търговска война би поставила британската икономика на колене.
Без търговска война британската икономика ще нарасне с 1,2% през следващата година, изтъква Кая.
Ако Тръмп спечели изборите и незабавно наложи всеобхватни мита, със съответни ответни мерки от страна на Великобритания и други държави, растежът ще бъде само 0,4% – което означава, че две трети от потенциала на Великобритания ще бъдат унищожени.
В същото време една търговска война би ускорила двойно инфлацията – връщане до ниво от около 4,5% – ефективно подновяване на кризата с разходите за живот, точно когато домакинствата и фирмите смятат, че най-лошото е останало зад гърбовете им.
„По-бавнен растеж в САЩ, Китай и световната икономика, както и много по-бавен растеж на световната търговия – това са преките въздействия“, казва Кая.
Ако Тръмп заложи на всеобхватни мита, Обединеното кралство може да иска да се обедини с други като ЕС, за да отвърне на удара.
Това е само една от геополитическите промени, които една търговска война може да предизвика. Всъщност това може да тласне Великобритания към Китай.
Икономисти прогнозират, че износът на САЩ към почти всяка друга страна ще се срине през това десетилетие, ако Тръмп започне търговска война – с повече от една пета към Обединеното кралство и почти 30% към Германия. В същото време светът ще внася от Китай, давайки на големия съперник на Америка още по-голяма власт над останалата световна икономика.
Последиците може да са повече от икономически. Търговска война в целия свят може да предизвика въпроси „дали целите на търговската политика могат да изместят или подкопаят ключови съюзи на САЩ с Австралия и Великобритания (AUKUS), Индия, Япония и Австралия, НАТО и коалицията между САЩ, Япония и Южна Корея“, отбелязват анализатори от Morgan Stanley.
Британското правителство може да се сблъска с по-малка икономика и цялостно разклащане на международните отношения, точно както стартира скъп набор от увеличения на данъците.