През второто тримесечие на 2024 г. в Европейския съюз (ЕС) и еврозоната растат реалното потребление на населението, доходите на домакинствата, както и спестяванията им. Това показват актуалните данни на Евростат, публикувани във вторник.
Реалното потребление на домакинствата на глава от населението бележи макар и слабо повишение спрямо предходното тримесечие и в еврозоната, и в ЕС.
В еврозоната то е от 0,1% при ръст от 0,4% през първото тримесечие. Реалните доходи на домакинствата на глава от населението също се повишава – с 0,4% при ръст от 1,1% през първото тримесечие на годината.
На ниво Европейски съюз данните говорят за малко по-висок ръст от този в еврозоната. Реалното потребление на домакинствата на глава от населението се повишава с 0,2% през второто тримесечие след ръст от 0,3% през първото. Реалният доход се увеличава с 0,6% след ръст от 1% през първото тримесечие на 2024 г.
През второто тримесечие на 2024 г. брутният разполагаем доход на домакинствата по сезонно изгладени данни се е увеличил с 0,7% в еврозоната и с 1% в ЕС. Ръстът се обяснява основно със значителния положителен принос на заплащането на наетите лица и социалните плащания както в еврозоната, така и в ЕС. Негативен ефект оказват данъците и нетните социални вноски.
Растат и спестяванията
Данните на Евростат за второто тримесечие показват ръст и на спестяванията на домакинствата – с 0,3 процентни пункта (пр. п.) в еврозоната и с 0,5 пр. п. в ЕС спрямо предходното тримесечие.
Увеличение на нивото на спестяванията има в осем държави, като най-значим е ръстът в Дания (6,1 пр. п.) и Унгария (5 пр. п.). Обратното се наблюдава в Испания (спад с 1 пр.п.) и Ирландия (0,8 пр. п.). България е сред държавите, за които не са предоставени данни.
За сметка на това се отчита спад на нивото на инвестициите на домакинствата с 0,1 пр. п. както в еврозоната, така и в ЕС.
Сред държавите членки, за които са публикувани данни, ръст има в четири държави членки. Най-голямото увеличение е отчетено в Нидерландия (0,6 пр.п.), Ирландия и Унгария (и двете по 0,4 пр.п.), а най-голям спад – в Дания и Италия (и двете по -0,5 пр.п.) и Франция (-0,3 пр.п.).