Възможността България да се присъедини към еврозоната е реална и според мен изпълнима, заявява в интервю за БТА управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева. "Ние видяхме, че това, което задържа България, бе инфлацията. Сега инфлацията върви надолу, последните резултати са окуражаващи", пояснява тя.
Конкретната дата за влизане на България в еврозоната обаче "зависи и от самата валутна зона, как те виждат този срок". Перспективата за присъединяването на страната изглежда дори малко по-добра, взимайки предвид последните данни за инфлацията, казва още Георгиева.
По всички други показатели, които страната трябва да покрие, за да приеме еврото, България е отличник - нисък външен дълг, нисък бюджетен дефицит, отбелязва тя, добавяйки, че единствено инфлацията е била малко по-висока от необходимото.
Според Георгиева България е запазила добрата традиция да има стабилна фискална политика. "Нуждата от инвестиции обаче е голяма. Въпросът, който седи пред страната, е дали е дошло време да се преразгледа данъчната политика".
България има 10-процентов данък, което е добре за бизнеса и инвестициите, но страната има и проблем с неравенството, който ни поставя сред последните в Европа в това отношение. Този проблем изисква повече внимание към данъчната политика, препоръчва Георгиева.
Фискално страната е добре, уточнява тя, но изтъква необходимостта от фискален ресурс, тъй като "имаме даже по-голям, отколкото в други страни, демографски проблем, а той изисква средства. По-малко работещи хора издържат повече пенсионери".
"Имаме проблем с инвестирането в инфраструктура – такава, каквато българските граждани мечтаят да имат, но все още нямат, и нужда от инвестиции в човешки капитал. Резултатите на България от гледна точка на качество на образованието могат да бъдат и по-добри", обяснява още управляващият директор на МВФ.
Попитана дали има риск от допълнително забавяне на българската икономика спрямо най-новите прогнози на МВФ, публикувани по-рано през седмицата, тя посочва, че не вижда аргументи за подобно развитие.
"Няма причини, поради които в България икономиката да се забави допълнително, но засега не виждам и достатъчно надежден сигнал, че ще се преодолее това, което в последно време много пречи на страната, а именно забавеното усвояване на европейските фондове", изтъква още Георгиева и добавя, че именно заради това "има значение България да има стабилно правителство".
Според нея в Европа и в България в частност "нямаме растеж на производителността на труда, който да доведе до по-голям сигнал за икономически растеж. Когато гледаме състоянието в България, трябва да намерим източник на повече динамизъм, който да вдига производителността на труда и на тази основа да имаме по-висок растеж".
Българската икономика се представя сравнително добре, като се има предвид това, че в Европа растежът като цяло се забавя. Ако погледнем икономиките по света - в САЩ тя расте, в Азия като цяло се представя добре, а Европа в този контекст разочарова и не се справя толкова добре, изтъква Георгиева.
В най-новия си преглед на световната икономика МВФ намали оценките си за увеличаване на брутния вътрешен продукт на еврозоната, като заложи растеж от 0,8 на сто през 2024 г. и 1,2 на сто догодина.
За България е важно какво се случва в Европа. "Ако ние видим напредък по отношение на конкурентоспособността на Европа, това единният пазар да заработи в по-голяма степен за европейските граждани, съюз на капиталовите пазари, банков съюз и много повече инвестиции в иновации, за да може Европа да има този импулс на растеж, който има тук в САЩ, това, разбира се, ще даде положителен резултат и за нашата страна", отбелязва Кристалина Георгиева.
"Ако Европа е по-добре, България също ще е по-добре", заявява тя.
Управляващият директор на МВФ се спира и на структурните проблеми в страната ни: застаряващо и намаляващо население, както и пътя за решаване на проблемите с инфраструктурата, който е неясен. В България трябва да има стратегия за решаване на тези структурни проблеми, които задържат растежа на икономиката, препоръчва тя.