На срещата на БРИКС в Казан руският президент Владимир Путин има рядката възможност да докаже, че страната му не е изолирана и все още има приятели. Форумът събра 32-ма световни лидери, сред които основателите на организацията, но без бразилския лидер Луиш Инасиу Лула да Силва, който по медицински причини не може да пътува, но включително турският президент Реджеп Тайип Ердоган и генералният секретар на ООН Антониу Гутериш.
По време на приветствията китайският президент Си Дзинпин отново засвидетелства приятелството си с Путин и заяви, че двете страни са заедно във времена на "тектонична трансформация", когато светът претърпява сериозни промени и сътресения.
Си припомни, че връзките между двете страни датират от столетия и че през Казан е преминавал пътят на чая от Китай към Русия преди 400 години, става ясно от публикация в сайта на Кремъл. От своя страна, Путин го уведоми, че в Татарстан е построен логистичен център, през който минават товарите между двете страни, кръстен "Дън Сяопин".
През 2022 година, няколко дни преди да нахлуе в Украйна, Путин и Си заявиха своето "приятелство без граници" в опит да се противопоставят на господството на САЩ. Именно войната в Украйна може да бъде най-сериозният тест на това приятелство, коментира CNBC по повод направените заявки в Казан.
Пекин много внимава да не бъде замесен с Русия директно във войната и официално не доставя оръжие или други продукти, но анализатори отбелязват, че засилване на санкциите на САЩ към Китай могат да тласнат Си по-близо до Русия.
Участието на Северна Корея в Украйна, както и ядрените заплахи на Москва обаче са точките, които имат потенциал да разделят двамата лидери.
В Казан Путин разговаря и с премиера на Индия Нарендра Моди, който използва възможността да го призове за намиране на решение на войната в Украйна по мирен път, както и с президента Сирил Рамафоса, който обаче обърна внимание на предизвикателствата пред БРИКС и на вътрешнополитически проблеми пред собствената си страна Република Южна Африка.
Интересни изглеждат и отношенията между Русия и Турция. Преди заседанието се заговори, че Анкара ще поиска да се присъедини към БРИКС, а официално страната се опитва да заеме, както я нарича, "балансирана" позиция спрямо войната на Русия в Украйна. Турция официално не признава санкциите срещу Русия, но и беше една от първите предоставили подкрепа за Киев (дроновете "Байрактар") и подкрепя териториалната цялост на Украйна.
Публикация във Financial Times преди дни казва, че Турция е спряла да доставя на Русия западни стоки с възможна двойна употреба, използвани от военнопромишления комплекс. В същото време Анкара не спира да си купува от руския петрол, продаван с отстъпка от Москва.
В своето встъпление на срещата на БРИКС в разширен състав Путин обеща повече роля на Глобалния юг във "формиращия се многополюсен свят", отбелязвайки, че организацията ще има водещо значение. Малко по-рано, в тесен състав между членовете на организацията, Путин прикани да бъдат дискутирани основни въпроси, включително и регулиране на "острите регионални конфликти".
Русия не се отказва от връзките си с Иран
Дори и на фона на задълбочаващото се напрежение в Близкия изток Москва остава зад Иран и подкрепяните от него групировки "Хизбула" и "Хамас". Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков е категоричен пред CNBC, че Москва и Техеран развиват отношенията си в различни сфери и ще продължат да го правят и в бъдеще. Той обаче не отговаря на въпроса дали Иран е поискал подкрепа срещу Израел.
Близо две години Иран помага на Москва във войната ѝ в Украйна, доставяйки дронове и сега очаква да получи подкрепа на свой ред, посочва още CNBC. И двете страни отричат да си доставят оръжие една на друга, но в Украйна летят ирански дронове Shahed, а позиции на Израел са обстрелвани с "Катюша" - системата за залпов огън, използвана още във Втората световна война.
Според анализатори, цитирани от CNBC, в момента Иран се нуждае повече от всякога от системи за противовъздушна отбрана (ПВО) и разчита на Русия (въпросът е доколко Москва може да отговори на това искане на фона на украинските атаки, които поразяват дори и стратегически военни обекти на територията на Русия).
Иран вече е част от БРИКС и срещата в Казан може да подскаже как Путин ще продължи приятелството си с Техеран. Има очаквания, че той ще подпише споразумение за сътрудничество със своя ирански колега Масуд Пезешкиан, което ще бъде сигнал за задълбочаване на сътрудничеството, вероятно и на военно ниво.
преди 4 седмици До: FireT, ей и с този Ник се издаде. Защо си правиш труда да ги сменяш не ми става ясно? А вие защо злобеете срещу съюз в който явно не искате да сме част? Просто подминете статията и точка. Нuщожecтвa! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 седмици "Организацията ще има водещо значение в новия многополюсен свят, обеща Владимир Путин" ... Тоя обеща целия свят на бедния ватнник-месо и все не му се получава... най обичак, Късия да обещава! :D:D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 седмици Дори и да създадат някакъв икономически съюз, който да им подобри търговските отношения, това в никакъв случай няма да облекчи живота на гражданите на съответните държави. Крепостните ще продължат да си тънат в мизерия, с външни *** и липса на перални. Втори СИВ е обречен без участието на Запада като най-платежоспособен пазар и ноу-хау технологии отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 седмици До: evlogi: То и ти, ако имаше нещо в крратунната освен копейки - от онези с петолъчките, щеше да помниш, ме и Путин имаше чудесни отношения със САЩ и Европа, и че и др. Си имаше в пъти повече от чудесните на Моди отношения със САЩ и ЕС. Panta rhei, panta chorei. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 седмици Между другото на срещата Индия, Бразилия и Южна Африка много сериозно са орязали мераците на джуджето за създаване на антизападен свят.Индия директно е заявила,че няма намерение да участва в такъв , доминиран от Китай и васалната му Русия, както и че има чудесни отношения със САЩ и ЕС...Разбира се, това нашите балалайки не им го казват в любимите им сайтове. А Лула да Силва както беше уж болен, вчера си беше по медиите в Бразилия и си изглеждаше съвсем добре... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 седмици До: sssaaa То и Факултето е значително по-голям от Аспен..Въпрос на време е да го мине..През студената война делът на западния свят беше дори още по-малък от сега, ама резултатът го знаем......Ама сте едни празни кр.туни сте тва копейкаджиите... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 седмици БРИКС е неоколониален проект на русия и Китай, затова през 2025-та година заявки за влизане в ОИСР са подали : Аржентина, Индонезия, Хърватия, Перу, България, Тайланд, Румъния и Бразилия. Защото дори Бразилия предпочита да е в организацията за развитите държави и не очаква нищо особено от БРИКС. Дори русия преди да нападне Крим, драпаше като последният бедняк, да е част от ОИСР, ама и анулираха кандидатурата! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 седмици Алехандро, забрави да си смениш Ника, Фekaлно нuщoжеcтвo! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 седмици В БРИКС влиза 42% (3,3 млрд души) от Световното население и имат дял от 31,5% от Световния БВП. За сравнение БВП на страните от НАТО е 45,65%, и общо население 973млн, т.е. под 1млрд души. Кой ли има по-добра икономическа перспектива с такова население? Въпрос на време е. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 седмици Къде е обещаната бриксова валута от путин?! Няма я - китайците не подкрепят обща валута за БРИКС, а търговия в национални валути. За тях има логика - защо им е обща валута, след като могат успешно да бутат напред юана. С русия го направиха вече, търгуват в юани, не в рубли. Защо да правят подарък на русия.И като се чете руска пропаганда - как вече търговията между русия и партньорите й ставала в национални валути, опитайте се да проверите за какви национални валути става дума. Юани или юани?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар