През шестте месеца до септември в Япония е регистриран най-големият брой фалити от 2013 г. насам, тъй като компаниите в страната са все по-засегнати от нарастващите разходи.
Според доклад на Teikoku Databank, цитиран от Bloomberg, през този период са фалирали около 4990 фирми, което е с 18,6% повече от предходната година. Скокът отчасти отразява въздействието на по-високите цени, особено за малките компании. Рекордните 472 от всички компании, претърпели банкрут, са посочили инфлацията като основна причина за фалита си, показва докладът.
Основният показател за цените в Страната на изгряващото слънце остана на или над целевото равнище от 2% на Японската централна банка в продължение на повече от две години, тъй като слабата йена разду разходите за внос на всичко - от храна до енергия.
Според доклада строителството, производството и търговията на дребно са сред секторите, в които е регистриран най-голям брой фалити, обусловени от разходите.
Освен повишаващите се цени, рекордните 163 фирми са посочили недостига на работна ръка като причина за затрудненията си. Равнището на безработица в азиатската държава остава под 3% вече повече от три години, което е най-ниското ниво сред развитите икономики.
Затегнатият пазар на труда оказва натиск върху компаниите да увеличават заплатите, за да задържат служителите си, което допълнително натоварва бюджетите им.
В перспектива друг потенциален риск за компаниите са по-високите разходи за обслужване на дълга след повишенията на лихвените проценти от страна на ЯЦБ през март и юли. Някои големи и регионални банки вече обявиха, че ще повишат разходите по някои краткосрочни заеми.