IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Пробивът в устройствата на "Хизбула" показва тъмните страни на азиатските вериги на доставка

Взривените устройства отнеха живота на 37 души и раниха около 3000 в Ливан тази седмица

15:00 | 21.09.24 г. 23
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Смъртоносният пробив в пейджърите и уоки-токитата с азиатска марка на „Хизбула“ предизвика засилено търсене на пътя на устройствата и показа непрозрачния пазар за по-стари технологии, на който купувачите имат малка сигурност какво получават, пише Ройтерс.

Докато веригите за доставка и каналите за разпространение на по-нови и с по-висок марж продукти са строго управлявани, това не се отнася за по-старата електроника от Азия, където фалшификатите, свръхналичностите и сложните договори за производство могат понякога да направят невъзможно откриването на източника на продукта, казват анализатори и консултанти.

Реакцията на компаниите в центъра на устройствата-капани, които убиха 37 души и раниха около 3000 в Ливан тази седмица, показа трудното разпознаване как и кога те се превръщат в оръжия.

Компанията Gold Apollo в Тайван обвини лиценз в Европа за производство на пейджърите ѝ, като предизвика разследвания в Унгария, България, Норвегия и Румъния за произхода на смъртоносните устройства. Японската компания Icom заяви, че не може да каже дали уоки-токитата с нейното име са истински на един пазар, който е залят с фалшиви продукти.

„Ако веригата за доставки е компрометирана за поставяне на взривни вещества вътре..., това е плод на невероятно инженерство. Но компрометирането на веригите за доставка не е толкова трудно. Може би най-лесната част е била компрометирането на веригите за доставка“, коментира Дейвид Финчър, специалист по технологиите и консултант, базиран в Китай.

Според него фалшивите продукти преобладават, особено в големи промишлени центрове като Китай, където лесно могат да бъдат произведени фалшиви компоненти. Той допълва, че преминаването от фалшиви компоненти към компрометиране на веригите за доставка не е голям скок.

„Като специалист по технологиите мога да ви кажа, че поставянето на малко взривно вещество в радио не е толкова трудно“, отбелязва Финчър.

„Хизбула“ се е сдобила с устройствата преди около пет месеца, съобщи източник на силите за сигурност, който допълни, че въоръжената групировка смятала, че купува пейджърите от Gold Apollo.

Радиата за носене в ръка, които според източника били купени приблизително по същото време като пейджърите, имат етикети с името на базираната в Осака компания Icom и фразата „произведено в Япония“, показаха снимки на едно от взривените устройства.

И двете компании изключиха възможността някой от кървавите компоненти да е бил произведен в заводи на територията на страните им.

Тайванският министър на икономиката Куо Джих-хуей също каза, че използваните компоненти в пейджърите, които се взривиха в Ливан, не са произведени в Тайван.

Парламентарно разследване на устройствата от ливанските власти установи, че взривните вещества са били поставени преди пристигането им в страната, сочи писмо до Съвета за сигурност на ООН, изпратено от мисията на Ливан.

Фалшиви стоки

Но засега никой не е сигурен в почти нищо. Не е ясно как или кога пейджърите и уоки-токитата са били превърнати в оръжия, за да бъдат взривени от разстояние.

Джо Саймън, партньор в китайската компания за интелектуална собственост East IP, счита, че част от проблема се дължи на факта, че по-малките марки инвестират по-малко в проследяване на фалшификатите, главно заради разходите, които може да се отразят на рентабилността им.

„Властите с радост се заемат с нискотехнологични фалшификати, но носителите на интелектуална собственост трябва да наблюдават, разследват и подават жалби, а това невинаги се случва в такава степен като при високите технологии и по-големите технологични марки“, коментира Саймън.

Според Icom един от проблемите е, че тя спряла да произвежда въпросния модел IC-V82 преди десет години, около момента, когато започнала да въвежда холографски стикери като защита срещу фалшиви продукти, съобщи компанията. Тя отдавна предупреждава срещу имитиращи продукти, особено на по-старите си модели.

Всъщност над 7% от компаниите в Япония са обявили загуби на бизнес от фалшиви продукти през 2020 г., сочи последният наличен доклад на Японската патентна служба. Около една трета от случаите са свързани с Китай.

Icom призова клиентите си да използват само официалната ѝ мрежа за разпространение, за да са сигурни, че купуват истински продукти.

Но в Китай има десетки магазини, които продават уоки-токита с марка Icom в платформи за електронна търговия като Alibaba.com, Taobao, JD.com и Pinduoduo, включително в някои случаи модела IC-V82, показват проверки на Ройтерс.

Сред тримата базирани в Китай продавачи на продукти на Icom в Alibaba.com, никой от които не е посочен като официален доставчик на сайта на компанията, Guangzhou Minxing Communications Equipment и Chengdu Bingxin Technology заявиха, че продават автентични продукти, а Quanzhou Yitian Trading призна, че продава „произведени в Китай имитации“, наред с оригинални продукти.

Icom съобщи, че произвежда всичките си продукти в заводите си в Япония. Спреният модел IC-V82 е продаван и във Виетнам на платформата за електронна търговия Shopee, показа проверка на Ройтерс, която е установила големи наличности от такива продукти.

За Gold Apollo, която е предоставила лиценз за марката си на базираната в Будапеща компания BAC, веригата за доставки се превърна в загадъчен производствен път, който сега властите в различни държави се опитват да сглобят.

„Широките наличности от евтино оборудване втора ръка означават, че фалшификаторите са все по-способни да надхвърлят отделни компоненти и дори да произвеждат напълно готови продукти“, коментира Диганта Дас от Center for Advanced Lifecycle Engineering към университета в Мериленд, който изследва фалшива електроника.

„Вече не бих го нарекъл фалшифициране, а по-скоро незаконно производство“, отбелязва Дас.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:51 | 21.09.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Икономика и макроданни виж още

Коментари

13
rate up comment 1 rate down comment 1
Tikva007
преди 1 месец
До: тъпко #8: * Accelerometer: Bosch Sensortech, based in Germany with locations in the U.S., China, South Korea, Japan, and Taiwan* - От коя ли локация ги карат в Китай за асемблиране?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 2 rate down comment 1
Tikva007
преди 1 месец
До: тъпко #9: *Glass screen: Corning, based in the U.S., with locations in Australia, Belgium, Brazil, China, Denmark, France, Germany, Hong Kong, India, Israel, Italy, Japan, South Korea, Malaysia, Mexico, Philippines, Poland, Russia, Singapore, South Africa, Spain, Taiwan, The Netherlands, Turkey, the U.K., and the United Arab Emirates* . . .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 2 rate down comment 1
Tikva007
преди 1 месец
До: тъпко #5: *Touch-screen controller: Broadcom, based in the U.S. with locations in Israel, Greece, the U.K., the Netherlands, Belgium, France, India, China, Taiwan, Singapore, and South Korea* - От къде ли ги доставят на Foxconn в Шиндзен?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 1 rate down comment 2
гъбко
преди 1 месец
До: Tikva007 И идея си нямаш от бизнес и вериги на доставки! Знаеш ли още колко има да изреждам НЕазиатски вериги на доставки, докато стигна до батерията дето е поднебесна и wifi модулът, който също е поднебесен? Пиши там за най-левият ватман дето ви е лице кандидат депутат на най-левата партия с най-левите дращещи по форумите с водещ бригадир mavi=тuквеник007=тошко_стоте_акаунта=mule2=копираните акаунти на khao и zelka007
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 1 rate down comment 2
гъбко
преди 1 месец
До: Tikva007 Закаленото защитно стъкло на дисплея се произвежда в USAто от Corning - тва азиатска верига на доставки ли е ве (цензура)?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 1 rate down comment 2
гъбко
преди 1 месец
До: Tikva007 Акселерометъра се произвежда в Германия от Bosch Sensortech - тва азиатска верига на доставки ли е ве (цензура)?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 1 rate down comment 2
гъбко
преди 1 месец
До: Tikva007 5G модулът (дето с него управляват ваксинираните през кемрейлса) се произвежда в USAто от Qualcom - тва азиатска верига на доставки ли е ве (цензура)?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 1 rate down comment 2
гъбко
преди 1 месец
До: Tikva007 eSIM-ът и контролерът му е произведен в Швейцария от STMicroelectronics - тва азиатска верига на доставки ли е ве (цензура)?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 1 rate down comment 2
гъбко
преди 1 месец
До: Tikva007 Контролерът за дисплея се произвежда в Нидерландия от NXP semiconductors - тва азиатска верига на доставки ли е ве (цензура)?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 1 rate down comment 3
гъбко
преди 1 месец
До: Tikva007 Пиши за политка ве нефел сдyхан, не се упражнявай с икономика и бизнес, че покрай безмерната ти злоба, антиевропейска и антибългарска, прозира абсолютната ти некадърност напоена с русНАЦИстка пропаганда!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още