Цените на промишлените производители са се увеличили през юни 2024 г. с 0,5% на месечна база както в еврозоната, така и в Европейския съюз. Това сочат публикувани в понеделник данни на Европейската статистическа служба.
През май цените на производител в промишлеността са се понижили с 0,2% както в еврозоната, така и в ЕС. На годишна база през юни цените на производител в промишлеността са намалели с 3,2% във валутния съюз и с 3,1% за цял ЕС.
На месечна база цените на промишлените производители в еврозоната са се увеличили с 0,1% при междинните стоки, с 1,6% при енергията, с 0,1 при капиталовите стоки и с 0,1% за недълготрайните потребителски стоки. Като цяло цените в сектора, без енергетиката, са се увеличили с 0,1%.
В ЕС спрямо май цените са нараснали с 1,6% при енергията, с 0,1% при капиталовите стоки, с 0,1 на сто при дълготрайните потребителски стоки, а при недълготрайните потребителски стоки - с 0,1%. Цените в промишлеността общо за целия съюз, без енергетиката, са нараснали отново с 0,1%.
В еврозоната на годишна база цените на промишлените производители са спаднали с 2,2% при междинните стоки и с цели 9,4 на сто при енергията. Те са се увеличили с 1,6% за капиталовите стоки, с 0,4% при дълготрайните потребителски стоки, както и с 1,2% при недълготрайните потребителски стоки.
Цените в промишлеността генерално, без да се включва енергетиката, са били надолу с 0,1 на сто.
На годишна база в Европейския съюз цените на производител в промишлеността са отстъпили с 2,3% при междинните стоки и с 8,3% при енергията. Темпът им е нараснал с 1,7% при капиталовите стоки, с 0,1% при дълготрайните потребителски стоки, а при недълготрайните потребителски стоки - с 1,1%.
Общо цените в промишлеността в евросъюза са се понижили с 0,2%.
Най-голямо месечно увеличение на цените на промишлените продукти е регистрирано в Естония (2,2%), Испания и Румъния (1,9%) и Гърция (1,8%). Най-съществено намаление е наблюдавано в България (1%), Чехия, Франция и Финландия (0,3%).
Най-значим годишен спад на цените на промишлените производители е регистриран в Словакия (19%), Франция (6%) и Полша (5,7%). Най-голям ръст е отчетен в Люксембург (19,1%), Португалия (2,4%) и Чехия (1%).