През юни износът на Китай е нараснал с най-бързия си темп за последните петнадесет месеца, което показва, че производителите бързо подготвят поръчките си преди очакваните мита от все повече търговски партньори. В същото време вносът неочаквано се е свил на фона на слабото вътрешно търсене, предава Ройтерс.
Експортът от втората по големина икономика в света се е увеличил с 8,6% на годишна база в стойностно изражение през юни, сочат публикувани в петък правителствени данни. Това е повече от прогнозата за увеличение от 8% в анкета на Ройтерс сред икономисти и отчетения ръст от 7,6% през май.
Вносът обаче е достигнал четиримесечно дъно, свивайки се с 2,3% спрямо прогнозираното увеличение от 2,8% и ръстът с 1,8% през предходния месец.
Смесените данни подкрепят призивите за допълнителни правителствени стимули, тъй като икономиката на стойност 18,6 трилиона щатски долара се бори да стъпи на краката си. Анализаторите предупреждават, че все още не е ясно дали силните експортни продажби през последните месеци могат да се задържат, като се има предвид, че основните търговски партньори стават все по-предпазливи.
"Този доклад отразява икономическото състояние на Китай, със слабо вътрешно търсене и силен производствен капацитет, разчитащ на износа", коментира Живей Джан, главен икономист в Pinpoint Asset Management. "Устойчивостта на силния износ е основен риск за китайската икономика през втората половина на годината. Икономиката в САЩ отслабва. Търговските конфликти се задълбочават", посочва още.
По-големият от очакваното износ е една от малкото добри новини в икономиката на Поднебесната империя, която иначе се бори за динамика въпреки държавните усилия за стимулиране на вътрешното търсене след пандемията от Covid-19. Продължителният спад на пазара на недвижими имоти и притесненията за работните места и заплатите натежават силно върху потребителското доверие.
Въпреки това с увеличаването на броя на страните, които засилват ограниченията върху китайските стоки, расте и натискът върху износа на Пекин, за да се подкрепи напредъкът към целта на правителството за икономически растеж от около 5% през тази година.
Търговският излишък на Поднебесната империя възлиза на 99,05 млрд. долара през юни, което е най-високият показател от 1981 г. насам, в сравнение с прогнозите за 85 млрд. долара и регистрираните 82,62 млрд. долара през май. САЩ неведнъж са изтъквали излишъка като доказателство за едностранна търговия, облагодетелстваща китайската икономика.
През май Вашингтон повиши митата върху редица китайски вносни стоки, включително увеличи четирикратно митата върху китайските електромобили до 100%. Миналата седмица Брюксел потвърди, че също ще наложи мита върху електромобилите, но само до 37,6%.
Китайските износители също така са нащрек в навечерието на изборите в САЩ през ноември, в случай че някоя от основните партии предложи нови търговски ограничения.
Миналия месец Турция обяви, че ще наложи допълнителна тарифа от 40% върху произведените в Китай електрически превозни средства, а властите на Канада също съобщиха, че обмислят ограничения. Междувременно Индонезия планира да наложи вносни мита в размер до 200% върху текстилни продукти, които идват предимно от Китай.