Инфлацията в Германия се е забавила след два месеца на ускоряване, докато икономическото възстановяване на страната също показва признаци на забавяне, предаде Bloomberg.
Потребителските цени са се повишили с 2,5% на годишна база през юни - по-малко от отчетените 2,8% през май и в унисон с прогнозата на икономисти в проучване на Bloomberg. Разходите за енергоносители са продължили да намаляват, а ръстът на цените в сектора на услугите, на които се обръща особено внимание, се е запазил на равнището от 3,9%.
Други данни в петък показаха, че през миналия месец инфлацията се е забавила и във Франция и Испания. Показателят за 20-те страни от еврозоната ще бъде оповестен във вторник, като анализаторите предвиждат забавяне на темпа на растеж на цените от 2,6 на сто до 2,5 сто.
Отстъплението на инфлацията към целта от 2% ще определи колко бързо Европейската централна банка може да понижи лихвените проценти след първоначалната стъпка миналия месец. Сред другите фактори, които натежават сред централните банкери, са политическите сътресения във Франция и политиките на други големи централни банки като Федералния резерв.
Конкретно в Германия влошените настроения може да са потиснали ценовия натиск през миналия месец. Потребителите и фирмите напоследък не бяха толкова оптимистично настроени, колкото се очакваше, по отношение на най-голямата европейска икономика. Бизнес активността в частния сектор също беше по-слаба от очакваното.
Междувременно ръстът на заплатите представлява риск за повишаване на цените. Договореното заплащане в Германия нарасна с 6,2% през първото тримесечие, а исканията на най-големия профсъюз в страната за 7% увеличение на заплатите на близо 4 млн. работници в металургията и производството на електрически части подсказват, че натискът ще се запази.
Докато ЕЦБ очаква, че инфлацията в 20-те държави от еврозоната отново ще достигне 2% към края на 2025 г., Германската централна банка прогнозира инфлация от средно 2,2% през следващата година за Германия.