fallback

Русия се откъсва от Запада - 40% от търговията ѝ е вече в рубли

Руският президент призна за основния проблем на руската икономика - липсата на работна сила

21:51 | 07.06.24 г. 8
Автор - снимка
Създател

Около 40% от търговията на Русия се извършва в рубли и намалява делът на еврото и долара в търговските отношения на страната, заяви руският президент Владимир Путин по време на изказване в рамките на Петербургския икономически форум, цитиран от CNBC. Той определи западните валути като "враждебни",  а приходите от износа в "токсични валути" - намаляващ наполовина през 2023 година.

Путин определи и новите си приятели - като формиращи бъдещето на глобалната икономика, защото те вече отговарят за 3/4 от глобалната търговия.

Затова и Русия ще задълбочава своите връзки със страните от БРИКС - Бразилия, Индия, Китай и Република Южна Африка, стана ясно още от думите на руския президент. Той коментира пред участващите във форума, че ще има промяна на вътрешния финансов пазар, включваща удвояването на стойността на сделките на руския фондов пазар до края на това десетилетие, намаляване на вноса и насърчаване на инвестициите.

Международният валутен фонд (МВФ) прогнозира ръст на руската икономика през 2024 година с 3,2%, което е повече спярмо всяка останала развита икономика в света. За САЩ например очакваното повишение е от 2,7 на сто. Водещите европейски икономики - Германия, Франция и Великобритания,  дори ще запишат ръст от под 1%, сочат още прогнозите.

В Москва отбелязват, че санкциите всъщност са възможност за руската икономика да се развива. Много анализатори обаче отбелязват, че руската икономика се е качила на военните релси, а това не е устойчиво развитие. Един от ключовите холдинги за руската държава - "Газпром", записа първата си годишна загуба за близо четвърт век през 2023 година и според анализатори това показва, че войната може да има опустушително влияние върху руската икономика, която ще тежи на руснаците години наред.

Един от най-видимите проблеми за руската икономика, които статистиката не може да прикрие, е липсата на работна ръка. Путин също признава за това в речта си в Санкт Петербурт и посочва, че страната има нужда от образовани емигранти, които да подпомогнат трудовия пазар.

Той е обсъдил въпроса с лидерите на страните, откъдето обикновено пристигат трудовите мигранти, пише ТАСС. Основно трудовите мигранти пристигат в градовете, където има атрактивно заплащане и икономически възможности - Москва, Подмосковието и в Сибир, но това не е достатъчно, отчете още П утин и призна, че Русия все още няма адекватна политика за мигрантите.

Оценки на централната банка обаче сочеха преди време, че дори и с внос на работници, Русия няма да успее да преоодолее липсата на работна ръка.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:31 | 07.06.24 г.
fallback
Още от Икономика и макроданни виж още