Над 500 млн. евро годишно ще бъдат спестени след приемането на еврото. Това пресметна в предаването "Бизнес старт" на Bloomberg TV Bulgaria Деян Василев, зам.-председател на Асоциацията на кредитните посредници в България и основател и изпълнителен директор на "Кредитланд" и Moitepari. Той обясни, че според оценката на въздействие тези средства сега се дават за превалутиране от лев в евро.
Василев предупреди, че след несъстоялата се ротация съществува риск евентуалното служебно правителство да надуе харчовете, което да саботира процеса по влизане в еврозоната.
По думите му новият проектозакон на Министерството на финансите е сигнал, че започва информационната кампания за приема на европейската валута у нас. Публикуван е за обществено обсъждане и проектозаконът за въвеждане на еврото в България, чиято цел е процесът да протече безпроблемно и прозрачно.
Деян Василев отбеляза, че е възможно да има корекции по проектозакона, но е на мнение, че в момента той е написан изключително добре.
Експертът смята, че страната ни трябва да се опита да влезе в еврозоната в „най-близкия възможен момент“.
Василев подчерта, че липсата на редовен кабинет възпрепятства съдебната реформа, която е нужна за подобряване на бизнес средата у нас, и това гони част от инвеститорите. Той не спести критиката си към действията на политическата класа и я определи като „безотговорност“.
В коментар за предимствата, които ще донесе влизането на България в еврозоната, Василев посочи, че от 1997 г. страната ни е във валутен борд и имаме „евроизирана икономика, която плаща 1 милиард лева годишно разлика за лукса да има своя национална валута“.
Ще изпълни ли България Маастрихтските критерии? Добър пример ли е Хърватия за присъединяване към еврозоната?
Целия коментар гледайте във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да намерите тук.