Руската централна банка запази непроменена основната си лихва в петък в условията на рискове от ускоряване на инфлацията, включително заради атаки срещу гранични с Украйна региони, предава Bloomberg.
На второ поредно заседание ръководителите на централната банка оставиха ключовата си лихва на ниво от 16% в унисон с единодушните прогнози на икономисти, участвали в допитване на Bloomberg. Председателят Елвира Набиулина ще коментира решението на пресконференция в 15 ч. в Москва.
Редица области, включително Белгородска и Курска, са подложени на нападения с дронове и ракетни атаки през последните седмици в момент, когато Украйна засилва атаките над инфраструктурни и индустриални обекти, включително петролни инсталации, в опит да подкопае военната машина на Русия. Освен това след президентските избори контролът върху цените като цяло може да бъде смекчен, коментира Дмитрий Полевой, инвестиционен директор в Astra Asset Management.
Преди изборите, на които президентът Владимир Путин постигна категорична победа и си осигури пети мандат, правителството беше много активно в усилията си да ограничи растящите главоломно цени на храните, които са основно оплакване на избирателите.
Сега традиционно достъпни стоки като пилешко месо може да станат по-скъпи, тъй като продължават нападенията срещу Белгородска област, основния земеделски район в Русия, който формира 14% от производството на говеждо и пилешко месо.
Освен това поне девет големи рафинерии бяха подложени на нападения тази година, които по някои изчисления са извадили от строя 11% от общия капацитет на страната. Макар че цените на горивата на бензиностанциите в Русия почти не са се променили, атаките доведоха до ръст на цените на бензина и на дизела на Международната стокова борса в Санкт Петербург.
Набиулина заяви, че централната банка цели да запази лихвите на най-високото им ниво от началото на войната в Украйна за продължително време. Годишният ръст на потребителските цени остава на ниво от над 7%, което е почти два пъти по-високо от целта за 4%.
В същото време очакванията на домакинствата за инфлацията са намалели през март за трети пореден месец до 11,5% спрямо връхната точка от 14,2 на сто през декември. Индикаторът традиционно е един от основните барометри за натиска върху цените за ръководителите на централната банка.
Очакванията за инфлацията все още са твърде високи, за да може централната банка да промени курса, коментира Полевой преди съобщението за лихвата. „Занапред предстои изпитание във формата на възможен ръст на цените на горивата“ заради нападенията срещу рафинерии, счита той.