България е получила силна подкрепа за влизане в еврозоната на срещата днес на министъра на финансите Асен Василев с председателя на Еврогрупата Паскал Донахю, председателя на Европейската централна банка (EЦБ) Кристин Лагард, заместник-председателя на Европейската комисия Валдис Домбровскис и европейския комисар по икономика Паоло Джентилони по време на неформалния съвет на финансовите министри на ЕС в Гент, Белгия, съобщиха от пресцентъра на министерството.
В срещата е участвал и управителят на Българската народна банка Димитър Радев.
По време на разговорите е отчетен напредъкът на страната в подготовката за присъединяването към блока с единна валута. България е изпълнила три от четирите критерия, като остава само този за инфлацията. Прогнозите на Европейската централна банка (ЕЦБ) и на Европейската комисия показват, че ще изпълним критерия през 2024 г., което ще ни позволи да влезем в еврозоната през 2025 г., посочват от министерството в прессъобщението.
Преди дни еврокомисарят по финансовите услуги, финансовата стабилност и капиталовите пазари Марейд Макгинес също коментира, че България работи усилено да изпълни изискванията за въвеждането на общоевропейската валута. „Очакваме да я приветстваме в еврозоната скоро“, заяви тя на пресконференция в Европейския парламент в Брюксел, посветена на бъдещето на еврозоната.
България може да поиска извънреден конвергентен доклад, свързан с членството ни в еврозоната, заяви преди дни премиерът акад. Николай Денков. Тази година времето за публикуване на конвергентните доклади за страните от ЕС съвпада с изборите за Европейски парламент и има вариант в Брюксел сами да отложат процедурата.
Ако това не стане обаче, ще искаме нов доклад по-късно през 2024 г. По този начин България ще опита да избегне месеците с висока инфлация през пролетта на 2023 г. Именно тогава е най-голямото разминаване между данните за страната и еврозоната в областта на ръста на цените, обясни Денков. Инфлацията е външен проблем за България и нямаме контрол върху нея, заяви той.