Европейската статистическа служба Евростат потвърди предварителните си оценки, показващи, че годишният темп на инфлация в еврозоната се е забавил до 2,8% през януари 2024 г. от 2,9% през декември. Година по-рано ръстът на цените беше на ниво от 8,6%.
Инфлацията в Европейския съюз също е спаднала до 3,1% на годишна база през януари 2024 г. от 3,4% месец по-рано. Миналата година по същото време тя достигна 10,0%.
Базисната инфлация в еврозоната, която изключва волатилните компоненти като храните и енергоизточниците, се е забавила до 3,3% през януари и е била с 0,1 пр.п. по-ниска, отколкото през декември.
Сред отделните компоненти в зоната с единна валута, най-голям ръст отново отчитат цените на храните, алкохола и тютюневите изделия – от 5,6 на сто спрямо нивото от 6,1% през декември, следвани от услугите с ръст от 4,0%, като при тях не се наблюдава промяна спрямо декември.
Инфлацията при неенергийните индустриални стоки също се забавя до 2,0% спрямо 2,5% месец по-рано.
Цените на енергоизточниците са продължили да спадат, макар и по-бавно, с 6,3% през януари спрямо 6,7% през декември.
На месечна основа цените и в двата блока са се понижили – с 0,4% в еврозоната и с 0,2 на сто.
От държавите членки на ЕС с най-ниски темпове на инфлация на годишна база се открояват Дания, Италия (и двете с по 0,9%), Латвия, Литва и Финландия (всички с по 1,1%). Най-висока остава инфлацията в Румъния (7,3%), Естония (5,0%) и Хърватия (4,8%). В сравнение с декември годишният темп се е забавил в петнадесет държави членки, останал е стабилен в една и се е ускорил в единадесет.
Според предварителни оценки годишният ръст на цените в България се е охладил до 4% през януари – с 1 процентен пункт под нивото от декември.
През януари най-голям принос за годишния темп на инфлация в еврозоната са имали услугите (1,73 процентни пункта) следвани от храните, алкохола и тютюна (1,13 пр.п.), неенергийните промишлени стоки (0,53 пр.п.). Цените на енергоизточниците са изтрили 0,62 пр.п. от общата инфлация.