fallback

Goldman Sachs: Brexit ще струва скъпо на Великобритания в дългосрочен план

Според привържениците му обаче реалният БВП е изпреварил този на Германия и Италия

22:21 | 12.02.24 г. 4
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Решението на Обединеното кралство да напусне Европейския съюз е забавило растежа на британската икономика и е допринесло за ускорението на инфлацията, смятат икономисти от Goldman Sachs Group, които сравняват представянето на страната след референдума през 2016 г. с това на други страни със сходна икономика, пише Bloomberg.

Растежът на реалния брутен вътрешен продукт (БВП) на Обединеното кралство е изостанал с 5%, коментират Свен Яри Стен и колегите му в изследователска бележка, публикувана късно в петък. По-слабата международна търговия, ниските бизнес инвестиции и намаляващият дял на мигрантите от най-големия търговски партньор на Великобритания, са допринесли за тези резултати, посочват те.

Риши Сунак се затруднява да гарантира растежа, който обеща. Графика: Bloomberg

„Доказателствата сочат, че Brexit ще струва скъпо на британската икономика в дългосрочен план“, пишат експертите. „Обединеното кралство изостава сериозно от другите развити икономики след референдума за напускането на ЕС през 2016 г.“

Заключението на Goldman като цяло е в съответствие с други оценки за въздействието на Brexit. Официалният фискален регулатор на Обединеното кралство, Службата за бюджетна отговорност, заяви, че излизането на Великобритания от ЕС вероятно е нaмалило миналогодишния БВП с 4%.  Джонатан Хаскел от Английската централна банка каза преди година, че Brexit е струвал на всяко британско домакинство средно 1000 паунда (1260 долара).

На премиера Риши Сунак му е трудно да изпълни обещанието си за растеж на икономиката, откакто встъпи в длъжност в края на 2022 г. Икономистите са разделени по повод това дали данните от тази седмица ще покажат, че Обединеното кралство е претърпяло техническа рецесия в края на миналата година.

Все пак от Goldman твърдят, че не всички икономически проблеми на Обединеното кралство могат да бъдат приписани на Brexit, като посочват, че пандемията и енергийната криза след нахлуването на Русия в Украйна оказват голямо влияние върху растежа.

Някои икономисти, особено онези, които подкрепят повече решението за напускане на ЕС, отхвърлиха метода, чрез който се представят евентуални резултати на страната, ако не беше напуснала ЕС. Те, подобно на правителството на Обединеното кралство, също посочват как реалният БВП на Великобритания е изпреварил Германия и Италия след референдума.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:21 | 12.02.24 г.
fallback
Още от Икономика и макроданни виж още