Икономиката на Германия ще бъде съсипана, ако страната последва примера на Великобритания и напусне Европейския съюз (ЕС), както предлага крайнодясната партия „Алтернатива за Германия“, предупреди германският финансов министър Кристиан Линднер в интервю за Bloomberg.
Единният пазар на ЕС е от „изключително значение“ за най-голямата икономика в Европа и така нареченият Dexit (от Deutschland и exit - бел. ред.) би бил най-лошият възможен сценарий за зависимата от износа Германия, посочва Линднер.
„Това ще съсипе икономиката ни“, изтъква той. „Ето защо трябва да кажем на хората: Добре, вие може би не приемате правителствените политики, но това не е причина да променяме цялата система и да променяме това, на което се основава нашето богатство“, добавя министърът.
Водещи политици и бизнес ръководители многократно са предупреждавали, че визията на „Алтернатива за Германия“ относно германска версия на Brexit би била пагубна за икономическата активност.
Съпредседателят на крайнодясната партия Алис Вайдел нарече Brexit „модел за Германия“ в интервю за Financial Times миналия месец и предложи провеждането на референдум, който „да позволи на хората да решат, точно както направи Великобритания“.
Антиимигрантската партия успя да се възползва от гнева на избирателите, за да се изкачи на второ място след Християндемократическия съюз (ХДС) в социологическите проучвания през последните месеци. Трипартийният съюз на канцлера Олаф Шолц, състоящ се от Германската социалдемократическа партия (ГСДП), Зелените и Свободната демократическа партия, отчита спад в обществената подкрепа.
Свободните демократи на Линднер са подложени на особен натиск, тъй като социологическите проучвания показват, че има опасност партията да не успее да премине прага от 5% за влизане в парламента на следващите избори през есента на 2025 г.
Линднер признава, че конкурентоспособността на Германия „не е толкова добра, колкото би трябвало да бъде“ и казва, че подготвя предложения през следващите няколко месеца за това как най-добре да я повиши, „особено във финансовия сектор“.
Той посочва, че е "голям оптимист" относно икономическите перспективи и очаква подем "много скоро" - стига правителството да успее да подобри рамката за правене на бизнес.
Германия беше единствената икономика от Г-7, която се сви миналата година и все по-голям брой икономисти – включително тези от Deutsche Bank и Commerzbank - прогнозират ново свиване за 2024 г.