Общата годишна инфлация в еврозоната отново тръгва надолу през първия месец на годината, достигайки ниво от 2,8%. Това е с 0,1 процентни пункта по-малко спрямо декември 2023 г. и се доближава все повече до целта на Европейската централна банка (ЕЦБ) от 2%, показват предварителните данни на европейската статистическа служба Евростат.
Ръстът на потребителските цени достигна връх от 10,6% през октомври 2022 г., като оттогава насам стабилно намалява, като само през последния месец на миналата година леко се ускори.
Базисната инфлация, която изключва волатилни елементи като храни и енергоносители, също се забавя. Тя достига ниво от 3,3% през януари, намалявайки отново с 0,1 пр.п. спрямо декември. Така тя все повече се доближава до нивото на общата инфлация.
Разглеждайки отделните компоненти на инфлацията, най-голям ръст отново отчитат цените на храните, алкохола и тютюневите изделия, макар и да се забавя – 5,7% спрямо нивото от 6,1% през декември.
На второ място по ръст са услугите, които поскъпват с 4,0%, оставайки без промяна спрямо нивото от предишния месец.
Ръстът на неенергийните индустриални стоки също се забавя - до 2,0% спрямо 2,5% месец по-рано.
За разлика от 2022 година, когато енергоизточниците бяха основна причина за ускоряването на потребителските цени и достигането на рекордна инфлация, през януари цените им продължават да намаляват – с 6,3% спрямо 6,7% през декември.
На месечна база еврозоната отчита дефлация от 0,4%.
В сряда стана ясно, че инфлацията в Германия също се е забавила през януари, и то повече от очакваното, което загатна и за охлаждане на инфлацията в цялата еврозона.
Потребителските цени в Германия са спаднали с 3,1% през януари, а основната инфлация е достигнала 3,4% спрямо 3,5% през декември.
Данните за Франция също показаха, че хармонизираната с ЕС инфлация се е забавила до 3,4% през януари от 4,1% през декември.
Според данните на Евростат за останалите от по-големите икономики на еврозоната инфлацията в Италия се е ускорила до 0,9% през януари (0,5% през декември), в Нидерландия се е забързала значително до 3,1% (1,0% през декември), а в Испания – до 3,5% (3,3% през декември). Най-ниска е инфлацията във Финландия – 0,7%, а най-висока в Хърватия – 4,8%.