fallback

Инфлацията във Франция се забави до най-ниското си ниво от две години

За резултата допринасят цените на енергията, храните и промишлените стоки

13:33 | 31.01.24 г.
Автор - снимка
Създател

Инфлацията във Франция се е забавила повече от очакваното през януари, за да достигне най-ниското си ниво от началото на руската инвазия в Украйна, което е знак, че усилията на държавите в еврозоната да овладеят инфлацията са към своя край, предава Bloomberg.

Данните за втората по големина икономика в зоната с единна валута показват, че годишният ръст на цените във Франция се е забавил до 3,4% през януари от 4,1% през декември. Резултатът остана под медианната оценка на икономисти, анкетирани от Bloomberg, за 3,6%.

Охлаждането на инфлацията до двегодишно дъно се дължи на забавянето на ръста на цените на енергията, храните и промишлените стоки, сочат данните на статистическата агенция Insee.

Инфлацията във Франция достига двугодишно дъно през януари. Графика: Bloomberg

Резултатите на Германия ще бъдат публикувани по-късно в сряда, а тези за цялата еврозона – в четвъртък, като се очаква и те да покажат подобна тенденция, която засилва залозите на инвеститорите, че Европейската централна банка ще започне да намалява лихвите си през април.

Централните банкери като цяло са по-предпазливи по отношение на разхлабването на политиката, като гуверньорът Кристин Лагард сигнализира, че лихвите вероятно ще бъдат понижени през лятото. Управителят на Френската централна банка Франсоа Вилроа дьо Гало заяви, че централните банкери ще следят актуалните данни и не е сигурно кога точно ще бъде направено първото намаление.

От ключово значение за решението ще бъде нивото на базисната инфлация, която премахва волатилните елементи като храните и енергоизточниците.

Въпреки че предварителните данни на Франция не отчитат този показател, те показаха, че инфлацията при услугите се е ускорила леко през януари.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:33 | 31.01.24 г.
fallback
Още от Икономика и макроданни виж още