Бизнес перспективите в Германия са се влошили за втори пореден месец, разминавайки се с очакванията на анализаторите, и допълват мрачната картина на най-голямата икономика в еврозоната в началото на 2024 г., пише Bloomberg.
Измерителят за очакванията на бизнеса на института Ifo e спаднал до 83,5 пункта през януари от ревизираните 84,2 пункта през предходния месец, противно на прогнозите на анализатори за лек ръст. Индексът за текущите условия също се понижи.
„Всъщност очаквахме положителни икономически резултати през първото тримесечие, но данните, които излизат в последно време, сигнализират, че може да станем свидетели на отрицателен темп на растеж“, заяви председателят на Ifo Клеменс Фюст пред Bloomberg Television, според който това изоставане се дължи на изненадващо слабите данни от сектора на услугите.
След като брутният вътрешен продукт на Германия се сви в периода между октомври и декември, резултатите в момента показват, че има „голяма вероятност“ Германия да е изпаднала в първата си рецесия след пандемията, коментира Фюст.
Въпреки че Германия се размина на косъм с рецесията миналата година, страната продължава да страда от слабото търсене в световен мащаб и последиците от енергийната криза. Тя разчита на възстановяване на потребителските разходи, за да подобри състоянието си, но това все още не се е случило и данните за активността в частния сектор в сряда допълват мрачната картина.
Бундесбанк все пак очаква завръщане към растеж през 2024 г., макар и само с 0,4%.
„Озадачаващо е, че изглежда, че потребителските разходи не се увеличават с ръста на доходите“, заяви Фюст. „Може би това е нещо, което ще се случи по-късно през годината, но също така може да се окаже, че потребителите се чувстват несигурни в икономическата ситуация и затова не харчат, а спестяват повече“.
Преговорите за заплатите през следващите месеци може да помогнат да се определи колко силно ще се възстановяват частните разходи. IG Metall, най-големият синдикат в Германия, заяви в четвъртък, че ще започне преговори за металната и електрическата промишленост през втората половина на годината „конструктивно и с готовност за борба“.
Страната в момента е блокирана от шестдневна стачка на служителите от ЖП транспота. Стачкуващите отхвърлиха предложение на Deutsche Bahn за увеличение на заплатите с 13% и намаляване на работните часове до 37 часа на седмица от 2026 г.
Има известен оптимизъм по отношение на перспективите за Германия, тъй като инвеститорите прогнозират понижения на лихвените проценти от Европейската централна банка още през април. Въпреки че представителите на регулатора във във Франкфурт отхвърлиха тези спекулации, те вероятно ще разхлабят паричната си политика тази година и се очаква това да се случи през юни.
"Положителната част от перспективите – вероятните лихвени понижения през втората половина на годината и увеличението на заплатите, изглежда не вдъхват достатъчно доверие“, коментира Фюст. „Така че прогнозите за първото тримесечие със сигурност не са розови.“