Оценката за напредъка на България по Маастрихтските критерии (за членство в еврозоната) са много добри и целта страната да стане част от валутния съюз от 1 януари 2025 година остава, стана ясно след среща на премиера акад. Николай Денков, министъра на финансите Асев Василев и съпредседателя на парламентарнат група на ПП-ДБ Кирил Петков с комисаря по финансите Паскал Донахю в Давос.
Страната ни е достигнала дефицит от 2,2% от брутния вътрешен продукт (БВП), както и изпълнява всички останали критерии, с изключение на този за инфлацията, посочват от пресцентъра на Министерския съвет. По време на срещата Денков е отбелязал, че голяма част от инфлацията е привнесена и правителството няма много инструменти, за да я ограничи.
Асен Василев коментира, че по данните на Националния статистически институт (НСИ) инфлацията в България намаля под 5% през декември, докато в еврозоната имаше лек ръст. Финансовият министър добави, че финалната оценка дали страната е готова за еврозоната ще бъде взета през юни, когато бъдат изготвени докладите за конвергенция през 2024 година. Ще бъде взета предивид и инфлацията през май, посочи той и допълни, че за да сме готови и законодателно за влизане в еврозоната, е важно парламентът да приеме закона за Българската народна банка (БНБ).
С подписването на договора за членство в ЕС България пое ангажимент да се присъедини към еврозоната. Това е задължение за всички членове на общността, с изключение на Дания, която още при създаването на валутния съюз заяви, че се отказва от членство в него. В момента 20 държави членуват в еврозоната, като извън неа са основно страните от Централна и Източна Европа.