IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Изкривената военновременна икономика на Путин, отразена в кора с яйца

Инфлацията при яйцата е поредният симптом за болезнените последици от войната на Путин срещу Украйна

10:49 | 18.01.24 г. 14
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

За умалена представа как войната в Украйна изкривява икономиката на Русия е достатъчно да погледнем една кора с яйца.

Хранителният продукт е с ограничено предлагане през последните месеци, а цените растат главозамайващо, принуждавайки руснаци от Белгород до Сибир да се редят на опашки като по съветско време. Президентът Владимир Путин публично се извини, като обвини правителството за яйчената криза. Миналия месец ръководител на птицевъдство, известен като „Яйчения крал“, оцеля при опит за убийство малко след като властите започнаха разследване срещу фермата му заради високите цени.

Зад повишаването на цените – с около 60% през декември спрямо година по-рано според публикувани миналия петък данни, е комбинирането на фактори, които са симптоматични за затрудненията на икономиката, пише The Wall Street Journal.

Западните санкции засягат птицевъдната индустрия, като разбъркват веригите за доставка на оборудване в птицефермите, което преди идваше от Европа. Слабата рубла оскъпява вноса на фуражи и ветеринарни продукти, а недостигът на работна ръка оставя някои доставчици без достатъчно работници в птицефермите. В същото време растящите разходи на правителството повишават заплатите и подкрепят търсенето на храни и други продукти.

Всичко това превръща яйчения шок в проявление на трупащите се дисбаланси във военновременната икономика на Русия.

Миналата година страната обърка очакванията, като отбеляза забележителен растеж, след като Москва повиши военното производство и раздаде субсидирани заеми на потребители и компании. Но тази щедрост доведе до прегряване на икономиката.

В резултат на това годишната инфлация достигна 7,4% миналата година, близо два пъти повече от целта на централната банка, а ипотечните програми на правителството подхранват жилищен балон. Сега икономисти очакват растежът да се забави, тъй като централната банка повишава лихвите, а санкциите продължават да тежат.

„Правителството прилича на група пожарникари, които тичат от един малък пожар на друг с кофа, защото не могат да отстранят същинския проблем с инфлацията“, коментира Александра Прокопенко, бивш ръководител на Руската централна банка, а сега преподавател в центъра „Карнеги“ за Русия и Евразия в Берлин.

В момент, когато войната в Украйна навлиза в третата си година, яйчената криза показва как Русия не успява да балансира сблъскващи се икономически императиви – финансиране на войната, успокояване на недоволството на населението и запазване на баланса в икономиката, включително стабилни цени.

„Това е невъзможна трилема“, казва Прокопенко. „Постигането на първите две цели изисква по-високи разходи, а това води до висока инфлация, която не позволява постигането на третата цел“.

Инфлацията е нарастващо притеснение за Путин преди президентските избори през март. Смазването на опозиционните партии и на всички независими медии вероятно ще му осигури лесна победа, но Кремъл смята изборите за начин да легитимира управлението на президента. Това изисква степен на истински народен ентусиазъм.

Вместо това избирателите си спомниха за недостига на храна от съветската епоха, когато се образуваха дълги опашки от клиенти, чакащи да купят яйца, преди новогодишните празници. Някои супермаркети в Сибир и окупирания Крим продаваха яйци отделно за около 12 рубли, или 13 цента всяко. Местен депутат подари кутии с яйца на служителите си за празниците.

Социалната мрежа Телеграм, която е широко използвана в Русия, бързо се напълни със стотици публикации на хора, притеснени за наличностите от яйца, които си разменяха съвети къде да ги купят по-евтино или пускаха шеги.

„Време е за избор – яйца или хайвер“, гласеше една от публикациите. Друг потребител написа: „Всички говорите за биткойн, но аз ви казах, че трябва да инвестирате в яйца“.

След като Путин прехвърли на правителството вината за цената на яйцата, като заяви, че то не е осигурило достатъчно внос навреме, властите се задействаха. Русия увеличи поръчките си на яйца от Турция, Беларус и Азербайджан и премахна вносните мита върху продукта.

Освен това властите започнаха антитръстово разследване на производителите на яйца и пилешко месо, включително птицеферма Третяковская в област Воронеж, собственост на Генадий Ширяев, Яйчения крал. На 27 декември, след като новината за разследването стана публично достояние, стрелец произведе два изстрела срещу джипа Volkswagen на Ширяев, но бизнесменът се измъкна невредим.

Един от факторите, който трудно може да бъде поправен, е липсата на ваксини, след като западните санкции усложниха вноса им.

„Нямаме с какво да ваксинираме, затова птиците се разболяват“, казва ветеринар от Санкт Петербург. „Има много крехки животни и тъй като те са държани скупчени, когато една птица се разболее, почти всички се разболяват“, допълва той.

Яйцата са относително малка част от потребителската кошница, но хората обикновено забелязват резки повишения на цените, казва Татяна Орлова, икономист, специализиран в пазарите с нововъзникваща икономика, в Oxford Economics. Това, на свой ред, може да затвърди очакванията за инфлация и централната банка се тревожи от подобно развитие.

Миналия месец Руската централна банка повиши ключовата си лихва до 16%, над два пъти повече от нивото ѝ през юни, за да ограничи растящите цени на потребителските стоки. По-високите лихви действат като икономическа спирачка. Според най-новата консенсусна прогноза на Focus Economics, който събира прогнозите на банките, ръстът на брутния вътрешен продукт ще се забави до 1,4% тази година спрямо близо 3% миналата година.

Експерти прогнозират, че яйчената инфлация ще се стабилизира скоро, но цените ще останат високи. Други страни, включително САЩ, показват, че след големи повишения на цените нагласите на потребителите продължават да страдат много след стабилизирането на инфлацията.

В Русия новият внос не може да компенсира структурните проблеми на пазара и сегашната цена е адекватна и справедлива за продукта, коментира Галина Бобилева, генерален директор на птицевъдния съюз Росптицесоюз, пред руския парламентарен вестник миналата седмица.

За някои руснаци като 33-годишния софтуерен инженер Андрей, който живее в Москва, епизодът с яйцата е само един аспект от нефункционираща икономика.

„Руснаците ще плащат за последиците от изолацията от собствените им джобове за дълго време напред“, казва той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:38 | 18.01.24 г.
Специални проекти виж още
Още от Икономика и макроданни виж още

Коментари

3
rate up comment 41 rate down comment 55
khao
преди 5 месеца
хахаха, ама те са свикнали да живеят мизерно и да висят по опашки.... скоро и липса на тоалетна хартия! .... умния руснак ще се презапаси с предизборни листовки на путин! :D:D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 53 rate down comment 39
Tikva007
преди 5 месеца
*Някои супермаркети в Сибир и окупирания Крим продаваха яйци отделно за около 12 рубли, или 13 цента всяко.* - Ужас! Горките руснаци! А у нас яйца под 60 ст. *всяко* няма, но ние сме богати. Изобщо, статията е от онези, с които ни заливаха, когато Русия строеше обектите за олимпиадата в Сочи. Тогава разни журналисти ровеха из тоалетните на новопостроените хотели и върху крива тоалетна чиния строяха дълбокомислени анализи за неизбежния провал на олимпиадата и последващ фалит на Русия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 52 rate down comment 45
0pk
преди 5 месеца
При нас и без военна икономика на места сумати време олио нямаше. Сега цените му са двойни, щото поспаднаха малко, а преди време бяха станали тройни. "Намрили та премерили" има един много точен лаф. :]
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още