Масово хората в България не разбират как работят парите и как се изгражда лична финансова стабилност, не инвестират и спестяват рядко. Това сочат данните от проучване на „Тренд“ за финансовата грамотност у нас, направено по поръчка на Finance Academy.
Според изследването само 7% от хората у нас инвестират, докато 90% не правят инвестиции. Близо три четвърти (73%) от хората у нас не спестяват и едва 22% пестят парите си. Това се съчетава с факта, че 84% от българите разчитат само на доходи от заплата или пенсия. Масово българите не виждат пряка връзка между повишаването на данъците и повишаването на стандарта на живот, като едва 7% вярват, че ръст на данъците би повишил качеството на живота им.
Близо една трета от българите оценяват личния си стандарт на живот като по-скоро нисък (29%), като малко над половината българи го определят за среден (52%). Като хора с по-скоро висок стандарт определят себе си едва 4% от анкетираните.
Данните от проучването сочат ниско доверие към дигиталните финансови инструменти и ниско доверие към дигиталните пари, като само 16% от българите биха заменили печатните пари с електронни, а повече от половината хора у нас не използват онлайн банкиране (55%), докато от тази възможност се възползват 44% от хората.
През 2024 г. 39% от анкетираните очакват животът им да не се промени, докато 32% са оптимисти и очакват повишение на стандарта си на живот.
„Според резултатите от проучването българите не инвестират, масово не спестяват и не мислят дългосрочно за финансовото си спокойствие и подобряване на живот. Разчитат на живот от заплата до заплата и/или пенсия и не се грижат за повишаването на стандарта си. За да достигнем средноевропейския стандарт на живот, е нужно да предприемем ефективни действия в посока повишаване на финансовата грамотност или ще продължим да бъдем в периферията на Европа по доходи. В развитите държави вече е известно, че създаването на лично и обществено богатство не е функция на заплатата, а на добри лични финансови умения, изграждане и управление на финансови активи”, казва Георги Захариев, изпълнителен директор на Finance Academy.
Проучването е проведено в първите седем дни на декември 2023 г. сред 1008 пълнолетни лица чрез интервю лице в лице.