България е получила положителна оценка от Европейската комисия за промени в бюджетните линии на инвестиции по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ). С промените се отразява, от една страна, намаленото безвъзмездно финансиране от ЕС, а, от друга страна, намаляване на риска от загуба на средства поради физическа невъзможност на изпълнение в рамките на периода на допустимост до август 2026 г.
Редовното правителство започна работата по този процес от юли 2023 г., успя да наваксва забавянето и ще го приключи в предвидения срок до края на тази година, съобщава пресцентърът на Министерството на финансите.
Промените включват значително намаляване на финансирането на проекта за закупуване на системи за съхранение на електрическа енергия, както и забавени през последната една година инфраструктурни проекти в областта на железопътния транспорт, управлението на водите и биоразнообразието, държавната администрация и здравеопазването. Шест инвестиции отпадат от НВПУ, като се оценяват възможностите за тяхното финансиране от други източници, включително съответните оперативни програми, които имат срок на допустимост до 2029 г.
Такава актуализация се налага, защото през 2022 г. Европейската комисия преизчисли алокацията на България с малко под 10% – от 6 268 706 000 евро на 5 688 778 600 евро. Това се отразява пропорционално и на сумите, които България ще получи в своите искания за плащания. Това е хоризонтален подход към всички държави членки (като за 24 от 27 беше намалено финансирането) и се отнася до отчитането на финалните данни за представянето на националните икономики в кризата от COVID-19, а не до предоговаряне или предаване на нов план или до идентифицирани финансови корекции или нередности, уточняват от МФ.
Настоящата процедура е в рамките на чл. 18, параграф 2 от Регламент (ЕС) 2021/241 и не допуска промени в реформите по НПВУ, а само по бюджетни линии. ЕК информира и че не е допустимо на този етап увеличение на бюджетни линии, въпреки заявените такива намерения от българска страна. България продължава работата по предоговарянето на НПВУ във връзка с обективни обстоятелства по чл. 21 от Регламент (ЕС) 2021/241 и в съответствие с решенията на Народното събрание.
Предстои Съветът на ЕС да разгледа одобрения от ЕК план и се очаква той да бъде официално приет на следващата среща на министрите на финансите от ЕС.