Населението на България до 2090 г. ще наброява малко над 4,915 милиона души, от които близо 2,455 милиона мъже и над 2,460 милиона жени. Това показва реалистичният вариант на Националния статистически институт от демографските мупрогнози – формални пресмятания, които се извършват при условие, че са възприети определени предположения за бъдещото развитие на раждаемостта, смъртността и миграцията. Прогнозата е разработена до 2090 г., като са ползвани данни за броя на населението, броя на живородените и умрелите, броя на заселените и изселените, уточняват от НСИ.
За най-близкия срок – 2030 година, населението на България според реалистичния вариант ще е над 6,263 млн. души.
Първият вариант в прогнозите - реалистичният, е съобразен с нормативните изисквания на Европейския съюз за демографското и социално-икономическото развитие на страните членки. При този вариант до 2075 г. населението на страната ще намалее до 4,972 млн., спадайки под 5 милиона души. Населението на 65 и повече навършени години ще бъде 25,5% от общото, а коефициентът на възрастова зависимост – 69,1, или на 100 лица от населението в активна възраст ще се падат 69 лица в зависимите възрасти – под 15 и над 64 години.
Другите два сценария са разработени при хипотезите, че демографското развитие ще протича при благоприятни и съответно при неблагоприятни социално-икономически процеси в страната.
Според втория вариант (относително ускоряване) се предполага, че населението в края на 2090 г. българите ще са близо 5,101 милиона, като от тях над 2,567 млн. са мъже и близо 2,534 млн. са жени.
При третия вариант (относително забавяне) на развитието на населението НСИ прогнозират, че вследствие на неблагоприятни социално-икономически процеси в страната българите ще намалеят до малко над 4,790 милиона, като мъжете наброяват 2,380 млн., а жените – 2,409 млн.
От националната статистика уточняват, че населението е разпределено по пол и възраст за всяка година от периода. Използват се три различни сценария за проекциите на населението в зависимост от очакваното социално-икономическо развитие на страната, които дават представа за възможното бъдещо развитие през прогнозирания период.