fallback

Китай и Русия задълбочават търговските връзки въпреки неодобрението на Запада

През август вносът на руски стоки в Китай е нараснал с 3% до 11,5 млрд. долара

08:24 | 20.09.23 г. 7

Китай призова за засилване на трансграничната свързаност с Русия и по-дълбока търговия и инвестиционно сътрудничество помежду си. Това стана, след като двете съюзни страни се ангажираха да изграждат все по-близки икономически отношения, въпреки че Западът не одобрява нашествието на руските сили в Украйна, предава Ройтерс.

Руският министър на икономическото развитие е провел „задълбочени“ разговори за икономическо сътрудничество с китайския министър на търговията в Пекин във вторник. Те съвпадат с визитата на китайския външен министър Ван И в Москва за стратегически разговори, които доведоха до потвърждаване на визитата на руския президент Владимир Путин в Пекин идния месец.

Китайският министър на търговията Ван Вънтао заяви, че китайско-руското икономическо и търговско сътрудничество продължава да се задълбочава и става още по-стабилно под „стратегическото ръководство“ на двамата държавни глави, се казва в съобщение на министерството му.

Войната в Украйна продължава вече втора година, а Русия е подложена на западни санкции, затова Москва разчита единствено на съюзника си Пекин за икономическа подкрепа, като задоволява търсенето в Китай на петрол и газ, както и на зърно.

През август вносът от Китай на руски стоки е нараснал с 3% на годишна база до 11,5 млрд. долара спрямо спада от 8% през юли, сочат най-новите данни на китайските митнически власти.

Пекин отхвърли критиките на Запада заради нарастващото му партньорство с Москва, докато Русия продължава войната си в Украйна. Китай твърди, че връзките между двете страни не нарушават международни норми и че Пекин има правото да сътрудничи с всяка страна, която избере.

Във вторник министри от Г-7 повториха призива си, без да назовават конкретни страни, „да спрат всяка помощ за военната агресия на Русия или ще платят сурова цена“.

Далечният изток в Русия, който граничи с Китай и със Северна Корея, придоби ново стратегическо значение като зона за трансгранична търговия.

Миналата седмица руската компания United Oil- and Gas-Chemical и китайската Xuan Yuan Industrial Development се договориха за изграждането на петролен комплекс за трансгранични доставки близо до железопътен мост, свързващ руския град Нижнеленинское и китайския град Тундзян, докато Русия диверсифицира износа си на суровини от Европа, която сега е смятана за „враждебна“.

Руският Далечен изток, където са улавяни около 70% от морските храни в страната, се надява също да увеличи износа на морските си продукти към Китай, след като Пекин забрани вноса на морски продукти от Япония заради изпускането на радиоактивна вода в океана от авариралата атомна централа „Фукушима“.

Китайските държавни медии съобщават също, че има нарастваща „необходимост“ Китай и Русия да увеличат търговията си със зърно на фона на затягането на глобалните доставки. Изграждането на зърнен коридор, свързващ Русия с китайската житница Хъйлундзян в Североизточен Китай, ще помогне за подобряването на продоволствената сигурност на Китай.

По-рано през септември китайският президент Си Дзинпин обяви, че Хъйлундзян трябва да се превърне в главна порта за отварянето на Китай на север и допълни, че провинцията трябва да играе активна роля в националната отбрана, продоволствена и енергийна сигурност.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:24 | 20.09.23 г.
fallback
Още от Икономика и макроданни виж още