Един от членовете на управителния съвет на Европейската централна банка (ЕЦБ) – Йоахим Нагел, заяви, че не е убеден, че инфлацията е под достатъчен контрол, така че да се спре повишението на основните лихви, а решението му зависи от допълнителни данни през следващите седмици.
„За мен е твърде рано да мислим за пауза“, каза ръководителят на германската централна банка Бундесбанк пред Bloomberg TV в Джаксън Хоул в четвъртък, добавяйки, че ще изчака допълнителни данни, преди да вземе решение. „Не трябва да забравяме, че инфлацията все още е около 5%. Това е твърде високо. Целта ни е 2%. Затова имаме да изминем още път“.
Икономическата активност се забавя, основната инфлация се запазва стабилна, а пазарът на труда „е доста добър“, каза той.
Нагел отправи коментарите си преди срещата на ЕЦБ в средата на септември, когато централните банкери ще решат дали да наложат пауза в повишението на лихвите, или ще продължат историческата си кампания на затягане. ЕЦБ повиши лихвите миналия месец за девети път в рамките на около година, за да свали инфлацията до целта от 2%.
Перспективите пред икономиката на 20-членната еврозона се влошават през последните месеци, тъй като увеличението с общо 425 базисни пункта на основните лихви от юли 2022 г. насам натежава на растежа.
Данни от петък потвърдиха, че икономиката на Германия е изпаднала в застой през второто тримесечие, негативно повлияна от търговията, но Нагел очаква по-добро представяне през следващата година.
„Чувам много да се говори за Германия – болния човек на Европа. Това определено не е вярно“, каза той, цитирайки стабилното частно потребление и по-високите заплати за работниците. „Доста оптимистичен съм, че ще имаме меко кацане“.
Колегата на Нагел Борис Вуйчич също каза, че централните банкери се нуждаят от повече данни за посоката на инфлацията, за да преценят дали лихвите са били повишени достатъчно.
„Сега със сигурност сме на рестриктивна територия“, каза ръководителят на Хърватската централна банка пред Bloomberg TV също на симпозиума в Джаксън Хоул.
„Дали сме на достатъчно рестриктивна територия – остава да видим. И това е нещо, което ще видите само от данните за инфлацията, които тепърва ще излязат“, добави той.
Макар че последните данни показват, че икономическата активност се охлажда, „не виждаме това да се отразява много в нивото на инфлацията“, каза Вуйчич. Въпросът през следващите месеци ще бъде дали инфлацията при услугите ще отслабне достатъчно и „дали ще почувстваме последиците от забавянето на пазара на труда“.
Вуйчич смята, че икономиката на еврозоната може да избегне „истинска рецесия“ и че меко приземяване все още е постижимо.
Въпреки че в момента ЕЦБ очаква да постигне целта си за инфлация от 2% през 2025 г., според Вуйчич „до пролетта на следващата година ще имаме по-ясна картина дали сме твърдо на пътя към постигането на това, или ще трябва да направим повече“.