fallback

Цената на жегата - 0,4 процентни пункта от БВП на България

Анализ на Allianz Trade сочи и увеличение на разходите за заплати у нас средно с 0,6% заради високите температури от май до началото на август

13:35 | 09.08.23 г. 3

Високите температури от началото на май до началото на август оказват влияние върху икономическия растеж и разходите за труд, показва анализ на Allianz Trade, глобален лидер в застраховането на търговски кредити.

Негативните последствия са изчислени на база научни изследвания, които доказват, че при горещо време продуктивността на труда намалява заради необходимостта от редуциране на работно време, забавяне на дейностите, повече грешки, както и заради ръст на допълнителните разходи за работодателите.

Като особено проблематични се считат дните с температури над 32°C, като в България за периода от 1 май до 4 август са отчетени 16 такива. Според експертите на компанията това означава, че жегата може да доведе до загубата на 0,4 процентни пункта от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната и средно увеличение на разходите за заплати у нас от 0,6% заради високите температури през периода.

Негативните последици за България обаче са по-малки от очакваните загуби заради жегите в световен мащаб, където очакванията са за спад на БВП от 0,6 процентни пункта.

По-тежка е и ситуацията в други държави от Южна Европа, като в Гърция увеличението на разходите за заплати се оценява на 1,4%, а свиването на БВП – на 0,9 процентни пункта. В Испания ситуацията е още по-сложна с 1,5% ръст на разходите за заплати и 1 процентен пункт загуба от БВП. В Италия очакванията са за 0,8% повече разходи за заплати и 0,5 процентни пункта намаляване на БВП.

С 47 дни с температури над 32°C за разглеждания период икономическите последици в Китай са сериозни – 1,9% увеличени разходи за заплати и 1,3 процентни пункта загуба от БВП.

Докладът на Allianz Trade обръща внимание на притеснителните прогнози, според които глобалното затопляне може да доведе до общо намаление на работните часове по света с 2,2%, което е еквивалентно на 80 млн. позиции на пълно работно време.

"Използването на климатици не може да бъде просто и универсално решение на проблема. В някои случаи технологията не е приложима (работа на открито), а в други е финансово недостъпна. В същото време масовата употреба на климатици би увеличила значително потреблението на енергия. Това от своя страна може да доведе до ускоряване на глобалното затопляне, ако се използват големи количества изкопаеми горива. Затова бързото преминаване към зелени енергийни източници е от ключово значение", се казва в доклада.

Според експертите на Allianz Trade обаче съществуват възможности за редуциране на негативните последствия от високите температури с подходяща подготовка, тъй като за разлика от други природни бедствия, периодите на горещини могат да бъдат прогнозирани. 

В дългосрочен план са необходими промени в градската среда, като технологични промени в сградите, повишаване на енергийната ефективност, иновации в инфраструктурата. В същото време следва да бъдат търсени нови решения за повишаване на производителността на труда, включително стратегии за промяна на работното време с увеличение в ранните сутрешни и късните вечерни часове. Това следва да бъде съобразено с конкретния контекст, да бъде въведено на правителствено и корпоративно ниво, както и да бъде отразено със съответните законодателни промени.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:36 | 09.08.23 г.
fallback
Още от Икономика и макроданни виж още